Kāli krāteris
Foto: Shutterstock
19. gadsimta beigās arheoloģiskajos izrakumos Šveicē uziets bronzas laikmeta mednieku izmantots bultas uzgalis. Ilgu laiku tas atradies Bernes muzeja krājumā, un nevienam līdz šim nebija ne jausmas, ka tas nav nekāds parastais tā laika ierocis. Jauna analīze atklāj, ka šis pirms apmēram 3000 gadiem darinātais bultas uzgalis izgatavots no meteorīta, vēsta izdevums "Live Science".

Zinātniskajā izdevumā "Journal of Archaeological Science" publicētajā darbā izpētīts, ka pats meteorīts uz mūsu planētas nokritis pirms 3500 gadiem. "Ārēji tas izskatās kā jebkurš cits sarūsējis bultas uzgalis," vietnei "Live Science" klāsta Bernes Dabas vēstures muzeja meteorītu un minerālu eksperts Beda Hofmans.

Tomēr mūsdienu tehnoloģijas ļauj bez eksponāta sabojāšanas ielūkoties, kas slēpjas zem pamatīgās rūsas kārtas. Gamma staru spektrometrija, rentgenstaru tomogrāfija un citas nedestruktīvas izpētes metodes atklāja, ka šī bultas uzgaļa sastāvs liecina par ārpuszemes izcelsmi. Materiālā ir tāds alumīnija izotops (alumīnijs-26), kas dabiskās atradnēs uz Zemes nav sastopams. Tāpat arī tieši tāds dzelzs un niķeļa sakausējums, no kā veidots uzgalis, raksturīgs tieši dzelzs meteorītiem, vēstīts pētījumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!