Kas tur notika? 7000 gadu senās būvēs Saūda Arābijā uziet dzīvnieku un cilvēku kaulus
Senākas par Ēģiptes piramīdām un daudz mazāk izpētītas – tādas ir šīs taisnstūrveida struktūras mūsdienu Saūda Arābijas teritorijā. Celtas pirms 7000 gadu, par mustatiliem jeb burtiski "četrstūriem" dēvētās būves un to funkcijas aizvien nav izprastas līdz galam. Tajās atrasti daudzi dzīvnieku kauli, un nesen veiktos arheoloģiskajos pētījumos mustatilos uzietas arī deviņu cilvēku mirstīgās atliekas, vēsta "Live Science".

Mūsdienu Tuvo Austrumu reģions ir pārbagāts ar dažādām maz izpētītām aizvēsturiskām būvēm. Nesen jau vēstījām par to, ka šajā reģionā reiz tapušas celtnes pat veidotas saskaņā ar labi izstrādātiem projektiem, kas liecina – tā laika cilvēkiem bijusi arī izpratne par mērogu.

Saūda Arābijas ziemeļu daļā uziets vairāk nekā tūkstotis šādu taisnstūrveida būvju. 2018. gadā tika sākts projekts šo struktūru izpētei. Viens no pēdējiem atsegtajeim mustatiliem ir 40 metrus garš un 12 metrus plats. To veidojošās akmens sienas ir līdz pat diviem metriem biezas. Nav gan zināms, cik tās bijušas augstas – gadu tūkstošu laikā vējš darījis savu un tās būtiski erodējušas. Šī pagalma centrā ir vēl vienas būves paliekas, kas pētnieku ieskatā reiz varēja būt svētnīca. Tajā ir divu pavardu palieks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!