Abstrakts
Ar viņu savā cunftē atpazīstamībā varētu konkurēt vienīgi Vanga. Bieži minēts kā vēsturē ievērojamākais gaišreģis, Nostradams galu galā tā arī neko nav pravietojis. No daudziem simtiem piegājienu rezultātus nenes neviens, kas nav pārāk labs rādītājs pat loterijai un citām azartspēlēm. Kur nu vēl cilvēkam, kuru 500 gadus pēc viņa nāves popularizē kā ģeniālu gaišreģi. Kāpēc cilvēki vēl aizvien tic, ka Nostradama nekonkrētie, bieži vien arī ļoti aptuveni tulkotie un greizi interpretētie pareģojumi piepildās? To skaidro vēsturnieks Šons Mungers.

Ne vienmēr īstais autors

Šķiet, nav tādu pasaules mēroga notikumu, kurus 16. gadsimtā dzīvojošais aptiekārs un astrologs Mišels de Notrdams jeb Nostradams nebūtu pareģojis gadsimtiem uz priekšu. Kolīdz pasauli satricina kāda krīze – vai tie būtu 2001. gada 11. septembra terorakti, nesen pasauli pārņēmusī Covid-19 pandēmija vai Krievijas iebrukums Ukrainā –, pēc tam izrādās, ka Nostradams tieši šādu notikumu gaitu prognozējis!

Vai tiešām? Realitāte ir, kā jau var sagaidīt, daudz piezemētāka, un nereti Nostradamam piedēvētie pareģojumi pat nav aizgūti no viņa slavenākā darba – grāmatas "Pravietojumi" – vai citām vārsmām, bet vienkārši sadzejoti pēc nepieciešamības. Par piemēru varam ņemt gadījumu, kuru 2020. gadā analizēja ziņu aģentūras "Reuters" faktu pārbaudītāji. 

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Nosaki "Delfi" auditorijas mīlētākos autorus "Delfi autoru balsojumā 2024"!Iepazīsties ar visiem autoriem un viņu saturu ŠEIT