Ja bojā aizies bites, drīz pa pēdām sekosim arī mēs, cilvēki. Vismaz tā vēsta brīdinoši virsraksti, kas laiku pa laikam parādās plašsaziņas līdzekļos saistībā ar bažām par bišu populāciju labklājību. Klimata pārmaiņas, gaisa piesārņojums, ekosistēmu sagraušana un plašs pesticīdu lietojums lauksaimniecībā varot iezvanīt bišu bojāeju. Cik bīstama mūsu eksistencei būtu šāda globāla bišu apokalipse – to podkāstā "Zinātne vai muļķības" skaidro entomologs Jānis Gailis, kas kukaiņus pēta jau vairāk nekā 20 gadus.
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes asociētais profesors Jānis Gailis kukaiņu pētniecībai pievērsies, būdams vēl vidusskolnieks. Taču kopš 2019. gada viņa interešu lokā ir arī tieši Latvijas bišu pētniecība.
Tātad – bites nereti tiek minētas kā viens no indikatoriem planētas veselībai. Runa gan nav tikai par medus bitēm, ko turam stropos. Eiropā vien ir simtiem dažādu bišu sugu. Turklāt, kā liecina pēdējo gadu pētījumi, pamats bažām ir arī par kukaiņu labklājību vispār. Ja izmiršot bites, tad gals pienāks arī cilvēkiem. Vai tiešām?