Pirmās siltās nedēļas. Cilvēki brīvajā laikā rosās ārā – strādā dārzā, rīko grila ballītes, iet pārgājienos. Un no dabā gājējiem šogad odi patraucē ne pa jokam. Vietnē "X" lietotāji stāsta, ka odu šogad ir īpaši daudz, turklāt pat pludmalē pie jūras, kur ierasti saulē un vējā var aizbēgt no sīcošajiem asinssūcējiem. Kāpēc šogad tik daudz un vai to var prognozēt?

Podkāstā "Zinātne vai muļķības" par odiem, ērcēm un citiem Latvijas kodējiem iztaujājām Latvijas Nacionālā dabas muzeja vecāko entomologu Uģi Piterānu.

To, cik daudz šosezon būs odi, tiešām var prognozēt jau pavasarī. Jāvēro norises dabā. "Odu kāpuri attīstās ūdenī. Tiem labvēlīgi apstākļi ir silti un mitri pavasari. Kad ilgi saglabājas augsts ūdens līmenis, kā tas vietām bija šogad. Cilvēki, kas bija pie Lubāna ezera, teica, ka tur tik augsts ūdens līmenis tik vēlu sezonā parasti nav. Tas nozīmē, ka ir applūduši arī meži, pļavas. Parādās mitras ieplakas. Odu kāpuri attīstās ne tikai pastāvīgajās ūdens tilnēs, bet daudz šādās periodiski izžūstošās tilpēs," skaidro entomologs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!