Pētnieki atklājuši, ka skudras spēj veikt ķirurģiskas manipulācijas un dezinfekciju, lai glābtu ievainotu sugasbrāļu dzīvību – līdz šim vienīgie, kas to darīja, bija cilvēki, ziņo zinātnes portāls "Live Science".
Floridas galdniekskudras (Camponotus floridanus, attēlā) spēj identificēt saviem pūžņa biedriem savainotas ekstremitātes, ko vai nu iztīra, lai nerastos infekcija, vai amputē, zinātnieki secinājuši pētījumā, kas 2. jūlijā publicēts žurnālā "Current Biology".
"Šis ir burtiski vienīgais gadījums, kad dzīvnieku valstībā notiek sarežģīta un sistemātiska amputācija indivīdam, ko veic cits tās sugas pārstāvis," saka pētījuma vadošais autors Ēriks Franks, uzvedības ekologs Vircburgas Universitātes Vācijā.
2023. gadā Franka komanda atklāja, ka Āfrikas skudru suga "Megaponera analis" citām sava pūžņa skudrām spēj ārstēt inficētas brūces ar pretmikrobu vielu, ko ražo viņu dziedzeri. Floridas galdniekskudrām šādu dziedzeru nav, tāpēc pētnieku komanda vēlējās noskaidrot, kā šī suga apstrādā savas kolonijas ievainoto biedru brūces.
Konkrēti, pētnieki aplūkoja divu veidu kāju brūces: plīsumus augšstilbā un stilba kaula lejas daļā.
Eksperimentos viņi novēroja, ka skudras ārstēja savu ligzdas locekļu augšstilba kaula ievainojumus, iztīrot brūci ar muti, pirms amputēja kāju, to atkārtoti kožot, savukārt stilba kaula brūces tika ārstētas tikai ar tīrīšanu. Amputācija aizņēma apmēram 40 minūtes.
Operāciju rezultātā ievērojami uzlabojās skudru pacientu izdzīvošana. Izdzīvošanas rādītāji augšstilba kaula traumu gadījumā pēc amputācijas uzlabojās no mazāk nekā 40% līdz 90–95%, savukārt stilba kaula traumu izdzīvošanas rādītāji pēc tīrīšanas uzlabojās no 15% līdz 75%.
Zinātnieki uzskata, ka ātruma ierobežojuma dēļ skudras amputē tikai augšstilba traumas, nevis visus kāju ievainojumus.
Pēc skudru izpētes ar mikro kompjūtertomogrāfijas palīdzību pētnieki izteica pieņēmumu, ka asinsrites muskuļu bojājums augšstilba kaulā izraisa asinsrites palēnināšanos. Tas nozīmētu, ka ar baktērijām piesātinātām asinīm būtu nepieciešams ilgāks laiks, lai nonāktu ķermenī, dodot skudrām pietiekami daudz laika, lai amputētu ekstremitāti.
Skudru stilba kaulos ir salīdzinoši maz muskuļu audu, tāpēc infekcijas var izplatīties ātrāk. Tas nozīmē, ka amputācija aizņem pārāk ilgu laiku, lai skudras apturētu kaitīgo baktēriju izplatīšanos, tāpēc tās koncentrējas uz brūces tīrīšanu.
"Skudras spēj diagnosticēt brūci, redzēt, vai tā ir inficēta vai tīra, un ilgstoši to attiecīgi ārstē citi indivīdi – vienīgā medicīnas sistēma, kas var konkurēt ar cilvēku radīto," sacīja Franks.
Pētnieki apgalvo, ka skudru spēja selektīvi identificēt un ārstēt brūces ir iedzimta, un viņi nav atraduši pierādījumus par šīs prasmes apguvi skudru dzīves laikā.
Zinātnieki tagad paplašina savu pētījumu, iekļaujot arī citas skudru sugas, kurām nav īpašu pretmikrobu dziedzeru, lai noskaidrotu, vai arī tās spēja veikt operācijas.