Zemūdens nirēji kopā ar zvejniekiem veikuši talku Rīgas jūras līcī, izceļot no jūras sen pamestus zvejnieku tīklus, kas rada draudus kuģošanas drošībai un turpina "ķert" zivis. Tās iet bojā, iepinušās šajos aizmirstajos tīklos, informē zemūdens niršanas klubs "Daivings".
Šoreiz no līča izcelts "spoku tīkls", kas atradās 20 metru dziļumā un aptuveni piecu kilometru attālumā no krasta, pretī Kalngales pludmalei. Tīkla izcelšanas darbos tika izmantotas piecas bojas, un no jūras dibena izcelto tīklu, pludiņu un enkuru kopējais svars ir aptuveni trīs tonnas.
"Zvejnieki, kas bija kopā ar mums šajā talkā, zināja stāstīt, ka šie ir tīkli, kādus izmantoja vēl pirms neatkarības atgūšanas," stāsta Profesionālās ūdenslīdēju instruktoru asociācijas "PADI" ūdenslīdējs un niršanas kluba "Daivings" dibinātājs Valters Preimanis. Tas nozīmē, ka šie tīkli jūrā atradušies jau vairāk nekā 30 gadus.
Uz tīkliem un enkuriem nav saglabājušies marķējumi, kas ļautu noteikt īpašnieku. Šis konkrētais "spoku tīkls" bija stāvvads, kas peld stāvus, sapinies "tornī", apdraudot kuģus: "Tas var iepīties kuģu dzenskrūvēs, ieķīlēt stūres sistēmas," skaidro Preimanis.
Bīstamo tīklu ūdenslīdēji pērn nogremdēja, lai tas neapdraudētu kuģu drošību, vietu marķēja, lai to vēlāk varētu izcelt. Tīklu mudžeklis bija kā sīpols – "apkārt jaunāki, smalkāki tīkli, vidū – vecie," stāsta ūdenslīdējs. Sadarbībā ar Carnikavas komunālservisu tīkls tika izcelts krastā un nodots žāvēšanai un utilizācijai.
Tīklu izcelšnas talkā, kas notiek katru gadu, bez ūdenslīdējiem iesaistās arī zvejnieki, Valsts vides dienests un vietējās pašvaldības.
Akcija kalpo kā atgādinājums par piesārņojumu jūrā un aicina uz rīcību, lai aizsargātu Latvijas ūdenstilpes. "Vēlos pateikties Pasaules Dabas Fondam par atbalstu, kā arī visiem drosmīgajiem ūdenslīdējiem – Artim, Anatolijam, Uģim, Mārtiņam, Laurim, Tomam, Guntim, Mārim un pārējiem dalībniekiem, jo pasākums tika īstenots par saviem līdzekļiem un brīvajā laikā," saka Valters Preimanis.