To, ka astoņkāji ir vieni no gudrākajiem okeāna iemītniekiem, pētnieki zina jau sen. Nu tam ir kārtējais fiksētais pierādījums – video pirmo reizi nofilmēts, kā neliels, bet ļoti atjautīgs astoņkājis trenkā zivis, "apšaudot" tās ar akmentiņiem. Šie kadri redzami jaunajā dokumentālo filmu sērijā "Our Oceans", kas no 20. novembra skatāma straumēšanas platformā "Netflix".

Šajā ciklā ir piecas sērijas. Katra veltīta vienam no okeāniem, un tekstu ierunājis bijušais ASV prezidents Baraks Obama.

Vizuāli krāšņajā otrajā sērijā, kur stāstīts par dzīvību Indijas okeānā, par vienu no amizantākajām ainām parūpējās tā dēvētais dzīslotais astoņkājis, dēvēts arī par kokosriekstu astoņkāji (Amphioctopus marginatus). Par kokosriekstu astoņkāji šo nelielo, aptuveni 15 centimetrus (ieskaitot taustekļus) garo dzīvnieku iesaukuši tāpēc, ka tas pazīstams ar savām prasmēm izmantot apkārtējo vidi un rīkus medībām. Tostarp novērots, kā šis astoņkājītis savāc kokosriekstu čaumalas un no tām pagatavo sev slēptuvi, lai nemanīts uzglūnētu upurim. "Our Oceans" kadros gan šī astoņkāja prasme ir redzama visai skumjā vidē – piesārņojuma dēļ tas nu par slēptuvēm izmanto ne vairs tikai dabas dotus materiālus, kā čaumalas vai gliemežnīcas, bet arī stikla burkas, plastmasas pudeles un alumīnija skārdenes.

Ielīdis paslēptuvē, šis astoņkājītis gaidīja savu maltīti, kas pārsvarā ir nelieli krabīši un gliemenes. Taču gar viņa novērošanas posteni patrulēja arī nevēlami viesi – dažādas zivtiņas. Kā tās aizbiedēt, neatklājot savu atrašanās vietu? Izmantojot orgānu, kas atgādina nelielu caurulīti un pa kuru astoņkājis var iesūkt ūdeni un ar strūklu to raidīt vajadzīgajā virzienā, lai peldētu un stūrētu, šis attapīgais mednieks no savas slēptuves apšaudīja zivtiņas ar nelieliem akmeņiem. Gluži kā tāds snaiperis!

Foto: Nick Hobgood / cc

Šie astoņkāji prasmīgi izmanto apkārtējo vidi savā labā, un iekārto slēptuves no gliemežvākiem, kokosriekstu čaumalām vai jebkā cita, kas var noderēt pagaidu novērošanas posteņa ierīkošanai.

"Mēs neticējām tam, ko redzējām. Mēs bijām tik pārsteigti – neviens līdz šim nebija nofilmējis, ka šie astoņkājīši var izmantot šo orgānu kā šaujamieroci," vietnei "Live Science" stāsta viena no filmas veidotājām Keitija Mūrheda.

Sākotnējais nolūks operatoriem bija iemūžināt, kā šie jūras iemītnieki adaptējušies dzīvei piesārņotā okeānā, taču, pārskatot nofilmēto materiālu, atklāti šie pārsteidzošie un arī amizantie kadri. Lai pārliecinātos, ka tas nebija viens šāds izņēmuma gadījums, filmēšanas komanda atgriezās konkrētajā vietā. Trīs nedēļu laikā uzfilmētas 110 stundas materiāla, kuros atklājas sistemātiska, mērķtiecīga šī astoņkājīša "bruņošanās". Dzīvnieks savā slēptuvē savācis akmentiņus un tad, kad rodas nepieciešamība, ar tiem "šauj" pa garām peldošajām zivīm. Turklāt tas notiek tik ātri, ka to var piefiksēt vien palēninātos kadros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!