Peru-Čīles jeb Atakamas dziļvaga Dienvidamerikas rietumu piekrastē ir noslēpumu pilna. Kas meklē, agri vai vēlu, gandrīz ar garantiju, tās dzīlēs atradīs ko jaunu. Tā, lūk, ASV un Čīles pētnieku komandai izdevies tur uziet iepriekš nezināmas sugas plēsēju. Latīniskais nosaukums, kas tam piešķirts, tulkojumā nozīmē "tumsa", raksta "Live Science".
Tas izcelts no 7,9 kilometru dzīlēm, kur apstākļi lieliski saskan ar šo nosaukumu. Tādā dziļumā ir melnāks par melnu. Aptuveni četrus centimetrus garais dzīvnieks ir amfipods jeb sānpeldvēži. Šīs kārtas dzīvnieki ir lielākoties sīki vēžveidīgie, kas pēc skata nedaudz atgādina garneles. Tie pārsvarā pārtiek no visa, ko vien var atrast, taču šis eksemplārs arī ir kārtīgs plēsējs un aktīvi medī citus dziļūdens dzīvniekus. Pētnieki uzskata, ka pārsvarā par maltīti kļūst izmērā mazāki sugas brāļi un māsas. Tas ir pirmais aktīvais plēsējs, kas šajos ūdeņos atrasts tādā dziļumā. Visi pārējie Atakamas dziļvagā uzietie amfipodi bijuši tie, kas pārtiek no atrastā, nevis nomedītā.
Jaunatklātajam dzīvniekam piešķirts latīniskais nosaukums Dulcibella camanchaca. Nosaukuma pirmā daļa aizgūta no "Dona Kihota". Par Dulcineju Servantesa romāna varonis dons Kihots sauca savu izraudzīto sirdsdāmu. Tā kā dzīvo organismu klasifikatorā Dulcinea jau bija aizņemts, tad nācās improvizēt un izmantot Dulcibella. Savukārt sugas nosaukums camanchaca Dienvidamerikas rietumu piekrastē dzīvojošo cilšu valodā aptuveni tulkojams kā "tumsa". Pētnieki to izvēlējušies, jo D. camanchaca visu dzīvi pavada pilnīgā tumsā.
Turklāt DNS analīzes liecina, ka šī varētu būt ne tikai iepriekš nezināma suga, bet pat jauna ģints. "Jaunu sugu atklāšana allaž ir liels notikums, īpaši tik ekstrēmās vidēs. Taču atklāt ģinti ir vēl lielāks retums," vietne "Live Science" citē Vudsholas Okeanogrāfijas institūta pētnieci Johanu Vestoni. Tas liecina, ka Atakamas dziļvaga ir potenciāls jaunu, nezināmu sugu "karstais punkts".
Šī dziļvaga atrodas aptuveni 160 kilometrus no Peru un Čīles krastiem, dziļākajā punktā (Ričardsa dzelmē) sasniedzot 8 065 metru dziļumu. Tā ir 5900 kilometru gara un vidēji apmēram 64 kilometrus plata. Arī iepriekš te atklātas jaunas sugas. Piemēram, aizvadītajos dažos gados – trīs jaunas plūkšņzivju sugas. Viena no jaunatklātajām sugām redzama augstāk ievietotajā video.