Šīs zivis ļoti reti kad redzētas dzīvas. Teju katru reizi, kad ūdeņos pamanīta milzu airzivs jeb tā dēvētais siļķu karalis, tas ir liels notikums, par ko vēsta mediji visā pasaulē. Vēl retāk gadās tikt pie dzīva eksemplāra, kas izskalots krastā. Tā 9. februārī noticis Meksikā, vēsta "The Washington Post".

Neparasto jūras radību apvij daudzas leģendas un ticējumi. Japānā airzivs nosaukums tulkojams kā "ziņnesis no jūras dieva pils", un vietējā folklorā tā dēvēta arī par "pasaules gala zivi", jo tās parādīšanās vēstot par gaidāmu zemestrīci vai cunami. Arī pēc Fukušimas katastrofas 2011. gadā krastā tika atrastas izskalotas vairākas airzivis. Tomēr uzsver, ka tā ir sagadīšanās, un skaidrs, ka siļķu karalis nav pasaules gala vēstnesis.

Milzu airzivis (Regalecus glesne) dzīvo visos pasaules okeānos, taču redzamas reti, jo mīt lielā dzelmē. Tipiski tās sastopamas dziļumā, kas nav mazāks par 300 metriem, un var dzīvot arī kilometra dzelmē. Siļķu karaļa izmērs var sasniegt pat astoņus metrus (lielākais līdz šim atrastais eksemplārs), tādējādi tā ir garākā mums zināmā kaulzivs pasaulē. Jāatgādina, ka haizivis ir skrimšļzivis, ne kaulzivis.

Meksikas piekrastē izskalotais gan vēl ir jaunulis – krāšņa, taču maziņa airzivs. Spriežot pēc video redzamā, aptuveni pusotru metru gara. Nav arī izslēgts, ka tā varētu būt cita airzivju ģints suga.

Atradēji airzivi, kas spirinājās pludmales smiltīs, ienesa atpakaļ seklā ūdenī. Viens no video redzamajiem cilvēkiem, šķiet, zināja, ko ir atradis: "Tā ir airzivs, tās gandrīz nekad nav redzētas dzīvas. Neviens šim neticēs!"

Pēdējo gadu laikā gan biežāk parādās dokumentētas liecības par siļķu karaļu pamanīšanu. 2024. gadā trīs atsevišķos gadījumos ziņots par airzivju novērojumiem Kalifornijas piekrastē, tostarp pie Sandjego. Šajos ūdeņos tās nebija manītas 125 gadus. Tiesa, visi trīs eksemplāri bija miruši.

To, cik zīmīgi bija šie atradumi pludmales smiltīs pie Kalifornijas, apliecināja fakts, ka airzivij pētnieki veica nekropsiju, lai noskaidrotu precīzu tās nāves cēloni un vairāk uzzinātu par šo reti atrasto zivju anatomiju un dzīvi.

Savukārt 2023. gadā jau daudz prāvāks siļķu karaļa eksemplārs pamanīts pie Taivānas krastiem. Dzīvs! Turklāt nirēji to iemūžināja arī video.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!