Amazones lietusmeži
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Dzīvnieku, putnu, zivju populācijas nepilnu 50 gadu laikā sarukušas par vairāk nekā divām trešdaļām – šāds secinājums kā ledaina ūdens šalts tieši uz galvas izklāstīts šonedēļ publiskotā indeksā "The Living Planet", kā arī iztirzāts izdevumā "Nature" publiskotā pētījumā, brīdinot par pārmērīgā resursu patēriņa sekām.

Cilvēku saimnieciskās un citas darbības rezultātā degradētas trīs ceturtdaļas no planētas sauszemes teritorijām un 40 procenti no okeānu platībām, kas draud ar neparedzamām sekām arī cilvēku labklājībai nākotnē.

"The Living Planet" indekss, kura veidošanā tiek iekļauti dati par vairāk nekā 4000 mugurkaulnieku sugām, ieskicē ainu, kurā strauja mežu izciršana un lauksaimniecības platību palielināšanās ir galvenie dzinuļi dzīvnieku populāciju sarukumam laika posmā no 1970. līdz 2016. gadam. Indeksa veidotāji brīdina, ka šādu tendenču turpināšanās var pavisam tiešā veidā atspēlēties arī uz cilvēku veselību – arvien izvēršot cilvēku klātbūtni iepriekš salīdzinoši neskartās teritorijās (piemēram, Amazones lietus mežos) un attiecīgi tuvākā kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem, nākotnē pieaugs arī zoonotisku vīrusu izraisītu pandēmiju risks. Par ko līdzīgu jau nesen brīdināja arī ekologs no Brazīlijas Dāvids Lapola.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!