Bites
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Pasaulē ir apmēram 5,5 miljoni kukaiņu sugu, un kukaiņi pārstāv apmēram pusi no visām mums zināmajām dzīvajām būtnēm uz Zemes. Jā, naktī istabā ielidojis ods vai lapsene ir visai kaitinoša padarīšana, tomēr jāņem vērā, ka cilvēku eksistence ļoti lielā mērā ir atkarīga tieši no kukaiņu labklājības. Diemžēl pēdējos gados kukaiņiem vis pārāk spoži neklājas.

"Campus" jau pirms dažiem gadiem vēstīja par tā saucamo "kukaiņu apokalipsi" – kluso masveida izmiršanu, kas notiek it kā fonā un nemanāmi, bet ir ar potenciālu pamatīgi ietekmēt arī mūsu dzīvi. No mums svarīgu kultūraugu apputeksnēšanas un organisko atkritumu noārdīšanas līdz pat ļoti svarīgiem posmiem barības ķēdē – kukaiņi ir visur un pilda ļoti nozīmīgas funkcijas dabā.

Diemžēl daudzviet šobrīd kukaiņu biodažādība un arī kopējā biomasa strauji sarūk. 2017. gadā plašu rezonansi izraisīja žurnālā "PLOS One" publiskots pētījums, kur bija secināts – Vācijas rietumos 63 aizsargājamās dzīvotnēs lidojošo kukaiņu biomasa nepilnu trīs desmitgažu laikā sarukusi par 75%. 2020. gadā "Campus" uzrunāja Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Zooloģijas un dzīvnieku ekoloģijas katedras pētnieku Kristapu Vilku, kurš apstiprināja, ka šis pētījums izraisīja viļņošanos. Tiesa, izmantotā metodoloģija arī tika kritizēta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!