Aktīvisti par Zemes klimata krīzi cer informēt citplanētiešus

Kopš pirmā mēģinājuma nosūtīt universāli saprotamu vēstījumu saprātīgām ārpuszemes būtnēm pagājuši gandrīz 50 gadi. Iekārtas, ar ko 1974. gadā tika nosūtīts šis vēstījums, arī vairs nav – Aresibo observatorijas gigantiskais radioteleskops sabruka 2020. gada nogalē. Tomēr aizvien ir gana daudz aktīvistu, kas cer nodibināt sakarus ar mums nezināmo. Oktobrī zinātnieku, sociologu, antropologu un mākslinieku kopa mēģinās vēlreiz, turklāt izmantos šo iespēju, lai nodotu vēstījumu par Zemei draudošajām briesmām klimata pārmaiņu dēļ. Ja uz Zemes aizvien ir daļa cilvēku, kas brīdinājumos neieklausās, varbūt ieklausīsies kāds aiz Saules sistēmas robežām?

Milzīgo Aresibo radioteleskopu izmantoja daudziem pētījumiem radioastronomijas jomā, taču viens no teleskopa uzdevumiem bija arī SETI jeb "Search for Extraterrestrial Intelligence" – ārpuszemes intelekta meklējumi. Proti, ar šo teleskopu astronomi mēģināja uztvert tādus radiosignālus, kas varētu būt nevis dabiskas izcelsmes, bet, iespējams, inteliģentu būtņu darbības rezultāts. Līdz šim gan ar to sekmējies nav, taču 1974. gadā zemieši nolēma rīkoties proaktīvi un ar Aresibo teleskopu kosmosā, tēmējot uz zvaigžņu kopu M13, nosūtīja vēstījumu.

Ap trīs minūtes ilgajā pārraidē 73 rindās un 23 kolonnās bija simboliski iekodēts vēstījums par mūsu Saules sistēmu, attēlotas vienkāršotas cilvēka aprises, DNS virknes fragments un arī Aresibo teleskops. Vēl desmitiem gadu pēc tam Aresibo teleskopa ievāktie signāli tika analizēti ar entuziastu datortīkla "SETI@home" palīdzību (šī iniciatīva gan pagaidām ir iesaldēta).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!