Tā nav bijis 4 miljonus gadu – oglekļa dioksīda koncentrācija atmosfērā lielākā kopš pliocēna
Foto: AFP/Scanpix/LETA

2022. gada maijā oglekļa dioksīda daudzums Zemes atmosfērā bija par 50 procentiem lielāks attiecībā pret laiku pirms industriālās revolūcijas, sasniedzot tik augstu koncentrāciju, kāda uz Zemes valdīja pirms apmēram četriem miljoniem gadu, paziņojusi ASV Nacionālā okeānu un atmosfēras pārvalde (NOAA). Tas bija laiks, kad uz Zemes parādījās pirmie australopiteki – hominīni, no kuriem apmēram divus miljonus gadu vēlāk evolūcijas ceļā attīstījās Homo ģints.

Tieši maijā mēneša griezumā vidēji CO2 līmenis atmosfērā ir visaugstākais. NOAA šos mērījumus veic observatorijā Havaju salās, kas atrodas 3,4 kilometru augstumā Maunaloa vulkāna nogāzē un tālu no apdzīvotām vietām. Tādējādi tiek minimizēts risks, ka mērījumus būtiski ietekmē lokālas piesārņojuma anomālijas.

Šogad maijā šķērsots jauns CO2 koncentrācijas slieksnis – 420,99 oglekļa dioksīda daļiņas uz miljonu (ppm jeb parts per million). Tas ir pieaugums par 1,8 daļiņām salīdzinājumā ar 2021. gada maija vidējo rādītāju šajā novērojumu stacijā. Arī Kalifornijas Universitātes paspārnē esošā Skripsa okeanogrāfijas institūta zinātnieki, kas apkopo datus neatkarīgi no NOAA, paziņojuši, ka 420 daļiņu slieksnis ir pārsniegts (vidēji 420,78 daļiņas uz miljonu).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!