NASA
Ozona caurums virs Antarktikas ir labi zināms fakts. Tieši straujā ozona slāņa noārdīšanās planētas polos bija iemesls, kas mudināja gandrīz visām pasaules valstīm 1987. gadā parakstīt Monreālas protokolu un atteikties no ozona slānim kaitīgo fluorogļūdeņražu ražošanas un izmantošanas. Taču viens zinātnieks jūlija sākumā publicētā darbā apgalvo, ka arī virs tropu joslas izveidojies ozona caurums, turklāt septiņreiz lielāks par to, kāds ir virs Antarktikas reģiona. Citi eksperti viņa apgalvojumus uzskata par pilnīgi nepamatotiem.

"Esmu pārsteigts, ka šis pētījums šādā formā vispār tika publicēts," Līdsas Universitātes atmosfēras ķīmiķis Martins Čiperfīlds norādījis Zinātnes mediju centram, Apvienotās Karalistes nevalstiskajai organizācijai, kas koordinē komunikāciju starp zinātniekiem, žurnālistiem un lēmumu pieņēmējiem, lai veicinātu precīzas un drošticamas zinātniskās informācijas izplatīšanu. Čiperfīlda ieskatā šāds apgalvojums, kurš pēkšņi parādījies vienā vienīgā pētījumā, bet nekad iepriekšējos gados nav izskanējis citos akadēmiskos darbos, ir "labs pamats būt piesardzīgiem". "Zinātnē nekad nebūtu jāpaļaujas uz viena vienīga pētījuma secinājumiem, un šis darbs prasa rūpīgu pārbaudi un verifikāciju, pirms to var pieņemt kā faktu," uzskata pētnieks.

Pētījums, kas izsaucis asās debates, ir Vaterlo Universitātes Fizikas un astronomijas nodaļas profesora Cjin-biņa Lu veikums. Viņš stāv par savu taisnību un uzskata, ka Čiperfīlda un citu nozares ekspertu kritika ir nepamatota.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!