Tas varētu būt tikai mirkļa 'trends'. Kāpēc zobenvaļi Eiropas piekrastē uzbrūk jahtām
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Pēdējos mēnešos vairākkārt dokumentēts, kā zobenvaļu jeb plēsoņdelfīnu grupas uzbrūk jahtām un mērķtiecīgi sabojā jahtu stūres. Zinātnieki nav droši par to, kas īsti provocē šādu zobenvaļu uzvedību, taču tiek pieļauts – tā ir vien īslaicīga izklaide, sava veida ģeķība, ko aizsācis kāds īpatnis vai īpatņu grupa, bet pārējie šādu uzvedību nošpikojuši. Tā nebūtu pirmā reize – savulaik zobenvaļi pat kolektīvi "pavilkās" uz tādu savdabīgu izklaidi kā beigtu lašu valkāšana uz galvas, it kā tie būtu cepures.

ASV sabiedriskā raidorganizācija NPR atstāsta norvēģietes Eteres Kristīnes Storksonas un viņas tēva neseno pieredzi. Abi ar buru laivu apceļojuši pasauli, līdz netālu no Francijas krastiem viņu pamodināja trieciens. Storksona uzskrējusi uz klāja un pamanījusi vairākus zobenvaļus, kas triekušies iekšā nelielajā laivā. Vienā brīdī tā sagriezta pat par 180 grādiem. "Zobenvaļi atkal un atkal triecās iekšā laivā, radot iespaidu, ka tas ir koordinēts uzbrukums," raidorganizācijai stāstījusi sieviete. Incidents ildzis apmēram 15 minūtes, bet pēc tam zobenvaļi zaudējuši interesi un devušies savās gaitās. Burātāji iegremdējuši ūdenī "GoPro" kameru un novērtējuši radītos bojājumus – dažās vietās ieliekts metāla korpuss, bet lielākais posts bijis stūrei, no kuras pāri palikusi vien ceturtā daļa.

Nav jābūt burātājam, lai saprastu, ko atklātos ūdeņos var nozīmēt šādi bojājumi – zaudējot iespēju stūrēt laivu, ir risks burāt dienām un nedēļām ilgi, netiekot krastā, vai arī, piemēram, nemierīgos ūdeņos nespēt pareizi sagriezt laivu pretī lieliem viļņiem, tādējādi riskējot ar apgāšanos. Šoreiz abiem burātājiem tomēr izdevās atgriezties ostā Francijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!