<a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@chrisstenger">Chris Stenger</a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>

Paleontologi jau labu laiku sprieduši, vai mūsu planētas vēsturē bijuši tikai pieci masveida izmiršanas periodi, par kuriem ir visai labi dati. Un ja nu tomēr seši? Nupat publicētā pētījumā rasti jauni pierādījumi, kas liecina par sesto šādu notikumu, turklāt visagrāko no visiem, vēsta "Live Science".

99% to sugu (vismaz), kas jebkad apdzīvojušas šo planētu, jau ir izzudušas. Savā ziņā esam visai elitārā klubiņā. Kopš laika, kad uz Zemes parādījās pirmās dzīvības formas, aptuveni četri miljardi dažādu sugu bijušas un izbijušas. Tostarp piecos no mums zināmajām masveida izmiršanas posmiem. Tiesa, tās vairumā gadījumu gan nebija sprādzienam līdzīgs notikums, kas nebūtībā aizslauka visu dzīvo dažu acumirkļu laikā – daļa no šiem periodiem ilga pat miljoniem gadu. Daži gan bija spējāki un attīstījās arī 50 gadu tūkstošu laikā.

Līdz šim uzskatīts, ka pirmā lielā izmiršana sākusies pirms aptuveni 443 miljoniem gadu, kad bojā gāja ap 86% tolaik dzīvojošo sugu. Pēdējo zināmo masveida izmiršanu iezvanīja milzīga asteroīda trieciens apgabalā, kur šobrīd atrodas Jukatānas pussala. Šo slaveno notikumu vislabāk zinām tāpēc, ka rezultātā gāja bojā visi tie dinozauri, kas nav mūsdienu putnu priekšteči.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!