Himalaju brūnais lācis
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Himalaju brūno lāču populācija starptautiskajā Sarkanajā grāmatā iekļauta kritiski apdraudēto sarakstā, un nupat klajā nācis dabas aizstāvju organizācijas "Wildlife SOS" ziņojums liecina, ka to dzīves apstākļi arī nav nekādi labie. Izkārnījumu analīze liecina – vairumā gadījumu šie lāči pārtiek gandrīz tikai no cilvēku atstātajiem atkritumiem.

Brūnie lāči pasaulē nav apdraudēto sugu sarakstā, taču atsevišķas apakšsugas un populācijas gan – tādi ir arī Himalaju brūnie lāči, kas mīt Afganistānas, Pakistānas un Indijas ziemeļos, kā arī Nepālas un Ķīnas rietumu apgabalos. Tiek uzskatīts, ka dabā palikuši vien apmēram 700 Himalaju brūno lāču.

Indijas nevalstiskā organizācija "Wildlife SOS" publicējusi izvērstu ziņojumu par datiem, kas ievākti laikā no 2021. gada jūlija līdz 2021. gada oktobrim. Organizācija Džammu un Kašmīras teritorijā uzstādījusi kameras ar kustību sensoriem – bieži izmantota metode dabas novērojumu veikšanai. Tostarp kameras uzstādītas vietās, kur izmesti atkritumi. Savulaik Himalaju brūnie lāči reti nonākuši saskarsmē ar cilvēkiem, taču pēdējos gados sastopami arvien biežāk – tie klejo arvien zemāk un tuvāk kalnu pakājēm, meklējot pārtiku. Tostarp arī atkritumu kalnos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!