Vai Jeloustounā tiešām tuvojas supervulkāna izvirdums?
Foto: AP/Scanpix/LETA
1991. gadā notikušais Pinatubo izvirdums Filipīnās ir spēcīgākais nesenajā vēsturē. Tas vulkānu eksplozivitātes indeksā (VEI) ierindojās 6. kategorijā. Taču pat šis postošais izvirdums, kas prasīja vairākus simtus dzīvību un piespieda evakuēt 75 tūkstošus cilvēku, nestāv ne tuvu supervulkāna izvirdumam pirms 630 tūkstošiem gadu vietā, kur šobrīd ir skaistais Jeloustounas nacionālais parks. Ik pa laikam medijos izskan ļaunu vēstošas prognozes, ka Jeloustounas supervulkāns kuru katru brīdi atkal var par sevi atgādināt. Cik bažas pamatotas, "Live Science" skaidroja ģeofiziķis Maikls Polands.

Ģeoloģiskā izpēte liecina, ka Jeloustounas parkā pirms 630 tūkstošiem gadu notika VEI 8. kategorijas izvirdums, kas izveidoja milzīgo Jeloustounas kalderu – gāzu eksplozijas rezultātā radušos vulkāna krātera padziļinājumu. 8. kategorijas izvirdums ir tāds, kura rezultātā atmosfērā nonāk vairāk nekā 1000 kubikkilometri materiāla. Pinatubo izvirdumā gaisā nonāca vairāk nekā pieci kubikkilometri izmešu. Pēc tam Jeloustounā sekojusi virkne mazāku izvirdumu, un pēdējais no tiem – pirms 70 tūkstošiem gadu. Tieši šis ilgais laika posms dažus dara bažīgus. Vai tik zem karstajiem avotiem un dusošais magmas milzis negatavo kādu pārsteigumu?

Nav labāka eksperta par šī dabas parka vulkāniem par Polandu – viņš ir Jeloustounas Vulkānu observatorijas vadošais zinātnieks. Vai šīs raizes ir pamatotas? Īsā atbilde ir – vulkāni "nestrādā" pēc regulāra grafika, kā dažs labs iedomājas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!