Pasaulē lielākajiem saldūdens bruņurupučiem varētu būt pienācis skumīgs gals
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Iespējams, vēl viena suga drīz pievienosies tiem 99 procentiem dzīvo būtņu, kas reiz minušas šo zemi vai peldējušas plašajos okeānos, bet jau sen izmirušas. Jandzi upē mītošie Rafetus swinhoei – vislielākie saldūdens bruņurupuči pasaulē –, šķiet, ir nolemti galam pēc tam, kad mirusi vienīgā mums zināmā šīs sugas mātīte. Nu dzīvi palikuši tikai divi tēviņi.

R. swinhoei jeb Jandzi milzu mīkstbruņurupucis savulaik bija plaši izplatīta Ķīnā un Vjetnamā, un mita Jandzi upē un tuvējos ezeros. Šo sugu rietumos zinātniski pirmo reizi raksturoja 1873. gadā. Britu muzeja zoologs un bruņurupuču pētnieks Džons Edvards Grejs atsūtīto īpatni raksturoja kā "visskaistāko mīkstbruņurupuču sugu, kādu nācies redzēt". Mīksbruņurupučiem kaula bruņas ir daļēji reducētas, tās sedz mīksta āda. R. swinhoei ir pasaulē lielākie šīs kārtas pārstāvji un var sasniegt metru garumu un svērt vairāk nekā 100 kilogramus. Cilvēki tos medīja gaļas dēļ, kā arī saimnieciskā darbība izpostīja to dzīvotnes. Tādēļ pēdējos desmit gados bija atlikuši (cik nu mums zināms) vien daži šīs sugas īpatņi.

Jaunākais atradums bija bruņurupuču mātīte, ko 2020. gada oktobrī atklāja Dongmo ezerā Vjetnamā. Uz viņu arī tika liktas cerības kā uz sugas glābēju. Šajā pašā ezerā mita arī viens tēviņš, un dabas aizstāvji pat ierīkoja speciāli olu dēšanai piemērotu pludmali. Arī mātītes izpēte liecināja, ka viņa ir reproduktīvi nobriedusi. "Tā bija liela mātīte ar lielu reproduktīvo potenciālu. Tā varēja dēt pat simts vai vairāk olas gadā," izdevumam "Time" klāstīja "Asian Turtle Program for Indo-Myanmar Conservation" direktors Tims Makkormaks. Taču abi bruņurupuči tā arī netika līdz pēcnācēju radīšanai. Mirusī bruņurupuču mātīte atrasta izskalota 21. aprīlī, taču mirusi, visticamāk, vairākas dienas iepriekš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!