Pieci mūžīgajā sasalumā atrasti 'zombiji' – seni vīrusi, kas laboratorijās atdzīvojas
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Vietās, kur zeme nav atkususi gadsimtiem un tūkstošgadēm ilgi – mūžīgā sasaluma zonā – rodamas liecības par pasauli, kāda tā bija pagātnē. Tostarp zinātnieki tur uzgājuši arī citur nesastopamus mikroorganismus – baktērijas un vīrusus. Planētai sasilstot, kūst arī mūžīgais sasalums, un nākotnē šie senie mikrobi var tikt atbrīvoti no ledus skavām, līdzi nesot nezināmus riskus. Tāpēc pētnieki pie katras iespējas lūko noskaidrot, vai mūžīgajā sasalumā atrastie vīrusi ir bīstami arī mūsdienu faunai.

Pagaidām izvērsti pētīti vien tādi mūžīgajā sasalumā atrastie vīrusi, kas inficē vienšūnu organismus. Tie cilvēkiem nav bīstami un tādējādi ar tiem droši darboties. Šādi vīrusi kalpo par modeli, lai mēģinātu prognozēt, kādi vēl patogēni varētu slēpties sasalumā.

"Mēs nekad neriskētu izolēt tādu vīrusu, kas varētu inficēt mūsdienās dzīvojošos zīdītājus," vietnei "Live Science" skaidroja biologs Žans Mišels Klaverī. "Mums nav tiešu pierādījumu, ka citi vīrusi, ja neskaita amēbām bīstamos vīrusus, spēj mūžīgajā sasalumā tik ilgi izdzīvot, taču nav arī pamats uzskatīt, ka tas nav iespējams – visiem vīrusiem ir kopīga īpašība. Ārpus saimniekorganisma šūnām tie faktiski ir inertas daļiņas. Mēs nevēlamies uzņemties milzu risku izraisīt jaunu pandēmiju ar nezināmiem "zombiju" vīrusiem no tālas pagātnes, lai tikai pierādītu savu taisnību," bilda Klaverī.
Taču ar amēbām specifiskiem vīrusiem pētnieki gan darbojas. "Live Science" uzskaita vairākus šādus "vīrusus-zombijus".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!