Tā runā pasaulē smagākais organisms – ierakstītas apbrīnojamā Pando skaņas
Foto: Shutterstock
Tas burtiski ir viena koka mežs – par Pando dēvētā Amerikas apšu kolonija ir viens milzīgs organisms. Kaut stumbru daudz, tie ir ģenētiski identiski – Pando kokiem ir kopīga sakņu sistēma, un tas vairojas ar klonēšanu. Diemžēl šis dabas brīnums ir apdraudēts. Kā labāk izprast Pando? Uzklausot, kas tam sakāms! Skaņu inženieris un mākslinieks Džefs Raiss izmantoja īpašus mikrofonus, lai ierakstītu Pando plašās sakņu sistēmas "runāšanu".

Raiss apciemot Pando devās 2022. gada vasarā. Jūtas štatā esošā apšu kolonija sastāv no vairāk nekā 40 tūkstošiem ģenētiski vienādu koku un aizņem apmēram 43 hektārus lielu platību. Kaut tas nav lielākais šāds klonālais organisms pasaulē (piemēram, "Posidonia australis' jūraszāļu kloni stiepjas pat 180 kilometru garumā), tas ir smagākais. Pando kopējā masa tiek lēsta ap sešiem tūkstošiem tonnu.

"Campus" nesen jau vēstīja, ka Pando lēnām tiek apēsts – tā jaunos dzimumus ļoti iecienījuši brieži. Savulaik to populāciju labi iegrožoja plēsēji, tomēr šobrīd to skaits ir sarucis. Tā kā Pando ir aizsargājams dabas objekts, tajā aizliegtas medības, un briežiem šis apšu mežs ir lielisks patvērums. Vecākajiem dzinumiem nokalstot un nokrītot, vairāk gaismas sasniedz zemi un veicina jaunu klonālo dzinumu augšanu. Taču tieši šie jaunie dzinumi ir briežu ļoti iecienīta maltīte. Dzinumi ar nograuztām galotnēm drīz iet bojā, un rezultātā lielā daļā Pando platības ir mazs jauno dzinumu īpatsvars attiecībā pret vecajiem dzinumiem, kas ilgtermiņā nozīmē izmiršanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!