Suns
Kaut Latvijā gaisa temperatūra par to neliecina – šeit ir patīkams, vasarīgs siltums – globāli aina ir daudz "karstāka". Provizoriskie dati liecina, ka aizvadītā nedēļa pasaulē ir, iespējams, viskarstākā novērojumu vēsturē. Un šis nebūs izņēmums – rekordi turpinās krist, brīdina ANO. Organizācijas ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs uz šiem notikumiem reaģējis ar paziņojumu, ka bezdarbība klimata pārmaiņu ierobežošanā novedīs pie katastrofālām sekām.

Aizvadītajā ceturtdienā, 6. jūlijā, pasaulē vidējā temperatūra sasniedza 17,23 grādus pēc Celsija. Arī dienas pirms tam un pēc tam bija siltākas par 17 grādiem – diapazonā no 17,11 grādiem līdz pat 17,20 grādiem. Šobrīd gan ASV, gan Meksika, gan Ķīna piedzīvo spēcīga karstuma viļņus, kas prasa arī upurus.

Spējo karstuma "uzrāvienu" pētnieki skaidro gan ar klimata pārmaiņām, gan ar "El Ninjo". Tā ir globāla dabas parādība, ko raksturo strauja Klusā okeāna ūdens virsējo slāņu sasilšana. Dažādu valstu meteoroloģisko aģentūru kritēriji, pēc kuriem nosaka "El Ninjo" sākumu, nedaudz atšķiras, bet caurmērā runa ir par ūdens sasilšanu par vairāk nekā pusgrādu, un šādai temperatūrai jāturas vismaz piecus mēnešus pēc kārtas. "El Ninjo" ir cikliska parādība, un ūdeņu sasilšana notiek ik pēc diviem līdz septiņiem gadiem. Parasti tā ilgst aptuveni gadu. Iepriekšējo reizi "El Ninjo" arī nāca "komplektā" ar jauniem karstuma rekordiem – tas notika 2016. gadā, kad augustā vidējā temperatūra pasaulē sasniedza 16,92 grādus pēc Celsija. Pētnieki turklāt brīdina, ka jauni karstuma rekordi vēl priekšā, jo "El Ninjo" cikla kulminācija vēl nav sasniegta.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Nosaki "Delfi" auditorijas mīlētākos autorus "Delfi autoru balsojumā 2024"!Iepazīsties ar visiem autoriem un viņu saturu ŠEIT