Latvānis un zeltslotiņa pusdienās, tējā un kosmētikā? Ko iesākt ar invazīvajiem augiem
Foto: LETA
Nopļaut un izmest. Galvenais neļaut izplatīties sēklām! Tāda ir vispārējā attieksme pret invazīvajiem augiem. Tomēr tos var ierobežot, vienlaikus gūstot arī labumu, jo daudzus no šiem augiem var izmantot lopbarībai, cilvēku pārtikai un kosmētikas ražošanai.

Invazīvie augi ir viens no nozīmīgākajiem draudiem bioloģiskajai daudzveidībai, un šo sugu kontrole un izplatīšanās ierobežošana rada ievērojamas izmaksas, skaidro projekta "Invazīvo sugu raksturojums Latvijā un to pielietojuma potenciāls bioekonomikas izaugsmei" vadītājs, Latvijas Universitātes pētnieks Oskars Purmalis. Lai gan augu iznicināšanas pasākumi patiešām ir ļoti būtiski, ne mazāk svarīgi ir izpētīt, kā šos augus pielietot – tā to ierobežošana var nodrošināt papildu ieguvumus. Augus ne tikai nopļautu un izmestu, bet arī kaut kādā veidā izmantotu.

Nozīmīgi virzieni augu izmantošanai ir enerģijas ieguves potenciāls, vērtīgu fitoķīmisko savienojumu avots un citi potenciālie pielietojumu risinājumi. Turklāt, bieži labākie veidi dažādu augu izmantošanai ir viegli noskaidrojami – atliek tikai uzzināt, kādas ir augu izmantošanas tradīcijas vietās, no kurienes tie ievazāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!