Par spīti nosaukumam, kas var šķist biedējošs, vaļhaizivis ir miermīlīgas un cilvēkiem nav bīstamas. Kā liecina līdzšinējā pieredze, cilvēkiem pārāk bīstami nav arī plēsoņdelfīni jeb zobenvaļi. Ja neskaita šo zīdītāju nepatiku pret jahtām, tieši uzbrukumi cilvēkiem principā nenotiek. Taču okeāna iemītnieki gan no šo plēsoņu izsmalcinātās apetītes nav pasargāti. Zobenvaļi turpina slaktēt haizivis ļoti specifiskā veidā – izraujot tām aknas. Nesen nofilmēts viens šāds uzbrukums okeāna lielākajai zivij – vaļhaizivij.
Šos inteliģentos dzīvniekus ne velti dēvē par plēsoņdelfīniem – tie ir izcili un ļoti efektīvi mednieki, īpaši tad, kad ļoti organizēti sadarbojas. Piemēram, divi plēsoņdelfīni ilgstoši uzdarbojas Āfrikas dienvidu piekrastē, medījot haizivis tieši šādā pašā veidā – izkožot tām aknas, bet pārējo zivi neaiztiekot. Plēsoņdelfīni, kā rādās, ļoti labi zina, ko grib maltītē. Secināts, ka pēc šiem uzbrukumiem reģiona ūdeņos vairījušas iepeldēt pat lielās baltās haizivis, kuras mēdz uzskatīt par bīstamākajām zivīm okeānā. Ilgu laiku pētnieki bija redzējuši vien šo uzbrukumu sekas – krastā izskalotas haizivis ar izplēstām aknām. Vien samērā nesen izdevās pirmo reizi nofilmēt arī pašu uzbrukumu.
Nu tas izdevies arī ūdenstūrisma kompānijas "Ocean Safaris" pārstāvim Džeimsam Moskito. Video, kas publicēts pirms mēneša, tapis šā gada aprīlī Kalifornijas līcī. Moskito izdevumam "Live Science" stāsta, ka niršanas laikā pamanījis iespaidīgo vaļhaizivi. Šīs ir pasaulē lielākās zivis un var pārsniegt 12 metru garumu. Ir uzskats, ka šīs zivis var izaugt pat līdz 18 metru garumam. Lielāki par šiem okeāna iemītniekiem ir tikai zīdītāji – vaļveidīgie. Vaļhaizivis barojas ar planktonu un nelieliem vēžveidīgajiem, filtrējot ūdeni caur muti – līdzīgi kā vairāku sugu vaļi. Taču plēsoņdelfīnu ēdienkartē gan planktonam nav atvēlēta nozīmīga vieta – tie ir gaļēdāji un medī kā pingvīnus, tā roņus, haizivis un, darbojoties grupā, pat citus vaļus.