LU pētnieki no latvāņa un citiem invazīvajiem augiem iegūst vērtīgas vielas
Augi jau ilgstoši ir izmantoti dažādu slimību ārstēšanai un veselības uzlabošanai. Mūsdienās pētījumi par dažādu augu un tajos atrodamo savienojumu labvēlīgo ietekmi uz veselību nav zaudējuši aktualitāti, turklāt nereti arī farmācijas industrija aplūko dažādu dabiskas izcelsmes vielu pozitīvās īpašības un to ietekmi uz veselību, tādējādi, radot iedvesmu šo vielu izmantošanai vai "kopēšanai", tās sintezējot. Arī Latvijā atrodamajos augos, tostarp invazīvajos augos, atrodami derīgi savienojumi, stāsta Latvijas Universitātes pētnieks Oskars Purmalis.

Kā populārākās savienojumu grupas var minēt ogļhidrātus, polifenolus, terpenoīdus, alkaloīdus, lipīdus. Šos fitoķīmiskos savienojumus augi ražo kā aizsardzības mehānismu pret patogēniem, slimībām, dažādu nelabvēlīgu apstākļu iedarbības mazināšanai vai novēršanai. Savukārt cilvēki šos savienojumus iemācījušies izmantot, dažādu vielmaiņas, imunoloģisko un neiroloģisko traucējumu ārstēšanai dažādās pasaules daļās kā tradicionālās medicīnas sastāvdaļu. Jāatzīmē, ka kopumā pasaulē vietējo augu izmantošana komerciālajā medicīnā pieaug, gan palielinoties iedzīvotāju skaitam, gan izpratnei par šo līdzekļu pozitīvo iedarbību.

Plašāk izmantotie savienojumi ir polifenoli – tie ir sekundārie augu metabolīti, kas sastopami dažāda veida augos, dārzeņos, garšaugos un augļos, kā arī to produktos, piemēram, vīnā un etiķī. Pēdējā desmitgadē ir bijusi liela interese par augu polifenolu izmantošanu uztura bagātinātājos un to piedevās, kas saistāms arī ar to augstajām antioksidatīvajām īpašībām. Pētījumi apliecina, ka ilgstoša ar augu polifenoliem bagāta uztura lietošana uzlabo aizsardzību pret vēzi, sirds un asinsvadu slimībām, diabētu, kā arī osteoporozes un neirodeģeneratīvām slimībām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!