Grenlandes haizivs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Vien pats nosaukums – Grenlandes haizivs – jau liecina, kādos ūdeņos šie jūras iemītnieki sastopami visbiežāk. Un tomēr vismaz viena Grenlandes haizivs vai tai tuvu radniecīga suga mitinās tūkstošiem kilometru uz dienvidiem tropiskajā Karību jūrā. "Tā izskatījās pēc kaut kā no aizvēsturiskiem laikiem," atradumu izdevumam "Mashable" pērn komentēja bioloģe Devanši Kasana, Floridas Starptautiskās universitātes doktorante. Un ne velti – Grenlandes haizivis šajā ziņā ir rekordistes, jo neviens cits mugurkaulnieks uz šīs planētas nedzīvo tik ilgi.

Šīs pusaklās haizivis savu mūžu aizvada dziļos ūdeņos ledainā aukstumā un tumsā. Tās lēnām peld, lēnām barojas un lēnām aug. Šis dzīvesveids ļauj taupīt daudz enerģijas un ir pielāgots dzīvei vietās, kur nav nekāda lielā pārtikas pārbagātība. Grenlandes haizivis dzīvo simtiem gadu, un tiek lēsts, ka tās var sasniegt pat 500 gadu vecumu. Iedomājieties tikai – kaut kur okeānā mūsdienās peld haizivis no laikiem, kad nebija nedz bažu par klimata pārmaiņām, nedz automašīnu, pat ne elektrības. Iespējams, pat no laikiem, kad Kolumbs vien nesen bija ieradies Jaunajā pasaulē.

Jūras biologi Karību jūrā pie aizsargājamā Glovera rifa atola vēroja tīģerhaizivis – tās ķēra, marķēja un palaida vaļā. Kādā no reizēm pētnieki no dzelmes izvilka lomu, kas acumirklī pārsteidza. "Tā izskatījās ļoti, ļoti veca," toreiz norādīja viens no ekspedīcijas dalībniekiem Hektors Daniels Martinezs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!