Foto: Skaisti skati, nopietns darbs – Latvijas zinātnieki pēta strauji izzūdošos Alpu ledājus
Foto: Publicitātes foto
Augustā Latvijas Universitātes (LU) zinātnieki pirmo reizi veica pētījumus Alpu ledājos, lai noteiktu to biezumu un iekšējo struktūru. Iepriekš zinātniskās gaitas Latvijas pētniekus vedušas gan uz Antarktīdu, gan Arktiku, taču svarīgs darbs veicams arī daudz tuvāk – Alpi ir reģions, kuru klimata pārmaiņas ietekmēs īpaši spēcīgi. Turpinoties šī brīža tendencēm, līdz gadsimta vidum Alpu ledāji zaudēs pusi savas masas.

Augustā norisinājās jau desmitā ekspedīcija, kurā Latvijas zinātnieki veica ledāju pētījumus. Ekspedīciju organizēja LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF) Polāro pētījumu centrs sadarbībā ar Insbrukas Universitāti, kura pārvalda Hintereis pētniecības staciju. Pētījumi tika veikti uz Hinteirsfernera ledāja Ectāles (Ötztal) Alpos, Austrijas dienvidrietumos. Ekspedīcijā piedalījās asociētais profesors Kristaps Lamsters un doktorantūras studenti – Pēteris Džeriņš un Lelde Švinka.

Stacija atrodas 3026 metru augstumā un tika uzbūvēta 1966. gadā. Stacijas apkārtnē ilgstoši tiek veikti meteoroloģiskie novērojumi un ledāja masas bilances monitorings, reģistrējot klimata pārmaiņas jau kopš 19. gadsimta, tādējādi sniedzot vienas no garākajām novērojumu datu sērijām pasaulē. Jau kopš 1847. gada tiek veikti Hintereisfernera garuma mērījumi, bet pirmo reizi vēstures avotos ledājs ir minēts jau 1601. gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!