Kuprvalis
Foto: Kadrs no video
Pirmo reizi zinātniskajā literatūrā par kuprvaļu "aļģošanos" ("kelping") rakstīts 2007. gadā. Taču tie vienmēr bijuši atsevišķi novērojumi un gadījumi. Nu jaunā pētījumā apkopotā informācija par šiem novērojumiem liecina – kuprvaļu "aļģošanās" ir globāla parādība. Versijas par funkciju ir vairākas.

Šī nav pirmā reize, kad okeāna zīdītāji viens no otra noskatās un iemācās kādu "trendu". Īpaši amizants šķiet 1987. gadā zobenvaļu populācijā novērotais modes kliedziens – kāds no zobenvaļiem uz galvas gluži kā cepuri sāka nēsāt beigtu lasi. Dažu nedēļu laikā šo praksi bija sākuši kopēt ne tikai konkrētā bara zobenvaļi, bet dzīvnieki citos netālu esošos baros. Gluži kā ātrā mode cilvēkiem, arī zobenvaļiem šis aksesuārs ātri apnika. Taču tas bija apliecinājums, ka reizēm jūras zīdītāji uz dīvainībām "pavelkas" tāpat vien, pat bez mums saprotamas jēgas. Savukārt šogad zobenvaļi sākuši masveidā "dumpoties" pret jahtām un laivām Spānijas un Portugāles piekrastes ūdeņos. Šoreiz gan pētniekiem ir aizdomas, ka šī uzvedība ir atriebība par peldlīdzekļa savainotu dzīvnieku.

Lai vai kā, zobenvaļi nav vienīgie, kas kolektīvi nodarbojas ar dīvainībām (vismaz no mūsu, cilvēku, skatu punkta). Kuprvaļi jeb Megaptera novaeangliae visā pasaulē uz galvas, sānu spurām, muguras un astes "valkā" brūnaļģes un reizēm arī citus ūdenī atrodamos augus. Un tie nav atsevišķi gadījumi, bet globāla parādība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!