70 kilometrus garš aisbergs gandrīz sagādājis pamatīgas nepatikšanas pingvīniem
Foto: Shutterstock
Klarensa sala ir nozīmīga pingvīnu perēšanas vieta. Tā ir vistālāk uz austrumiem esošā sala no Šetlendu salu grupas pie Antarktīdas krastiem. Turklāt šajā arhipelāgā ne tikai savus jaunuļus pasaulē laiž pingvīni. Dienvidšetlendu salas ir arī viena no visblīvāk apdzīvotajām teritorijām Antarktīdā – te atrodas vairāk nekā 10 valstu polārpētniecības stacijas. Taču pērn Klarensa salu apciemoja negaidīts viesis – 70 kilometrus garš aisbergs.

2021. gada augustā, ietriecoties ledus šelfā, divās daļās sašķēlās aisbergs D-28. Rezultātā radās mazākie D-29 un D-30. Arī tie ilgi vienā gabalā neturējās. D-29 sašķēlās trīs daļās, bet D-30 divos mazākos aisbergos, D-30A un D-30B. Mazākos, bet ne mazos. D-30A ir īsts milzis, ap 70 kilometrus garš ledus blāķis.

2022. gadā D-30A pēkšņi mainīja kursu un sāka virzību uz Klerensa salas pusi. Salas platība ir kādas 10 reizes mazāka par aisberga platību. Nesen, šā gada 6. septembrī, tas salu sasniedza un ietriecās tās dienvidu piekrastē, vēlāk pagriezās un pēc dažām dienām turpināja ceļu tālāk jūrā, liecina novērojumi ar NASA satelītiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!