Varde

Kad atrunas par sāpošu galvu neiet krastā, tad atliek pāriet nākamajā līmenī – to lieliski pieprot parasto varžu (Rana temporaria) mātītes, kuras mēdz izlikties par mirušām, lai izvairītos no nevēlamas pārošanās, secinājuši pētnieki.

Reizēm šī stratēģija pat var glābt mātītes dzīvību, uzskata zinātnieki. Kad vardēm klāt pārošanās laiks, tad kaislības sit augstu vilni. Vardes desmitiem vien pulcējas kopā, un bieži vien tēviņu skaits pārsniedz mātīšu skaitu. Tas nozīmē, ka uz vienu mātīti reizēm pretendē pat pieci vai vairāk tēviņi, un dara to visai uzstājīgi, visi reizē cenšoties uzrausties virsū.

"Dažos gadījumos mātīte šajā ņudzeklī var iet bojā," vietnei "Live Science" skaidro Berlīnes Dabas muzeja pētniece Karolīna Dītriha.

Lai izvairītos no uzbāzīgajiem tēviņiem, mātītēm arsenālā ir dažādas viltības. Laboratoriskos apstākļos tvertnēs ar ūdeni novērojot vardes pārošanās periodā, Dītriha un kolēģi fiksēja vairākas metodes.
Viena no tām ir – kolīdz tēviņš uzrausies mugurā, mātīte apmetas ar vēkšpēdus tā, ka tēviņš nu ir zem ūdens. Lai izvairītos no noslīkšanas, tēviņam nākas palaist mātīti vaļā. Šo taktiku labi pieprata un izmantoja pat vairāk nekā 80% no novērotajām mātītēm.


Apmēram puse mātīšu lika tēviņam manīt, ka viņa nav gatava radīt pēcnācējus vai nevēlas to darīt ar konkrēto īpatni, izdodot īpašas skaņas. Principā – varžu analogs, kā pateikt: "Atšujies!"
Visbeidzot ļoti interesanta taktika bija tēlot mirušu. Pēc tam, kad tēviņš bija sācis īstenot savus nodomus, daļa mātīšu gulēja nekustīgi ar izstieptām ekstremitātēm. "Mums izskatījās, ka vardes izliekas par mirušām, kaut nevaram pierādīt, ka tā ir apzināta uzvedība. Tā varētu arī būt vienkārši automātiska reakcija stresa apstākļos," bilst Dītriha.

Visaktīvāk tēviņu atraidīšanas metodes lika lietā jaunākas un mazākas vardes – tās vienlīdz bieži izmantoja visus trīs paņēmienus, tostarp biežāk nekā vecākas vardes "tēloja" nāvi. Pētnieki spriež, ka jaunākām vardēm, kuras pieredzējušas mazāk pārošanās sezonu, šis process varbūt rada lielāku stresu, tādējādi arī aizsargreakcija – izlikties par mirušu – ieslēdzas biežāk. Tomēr pagaidām tā ir tikai versija.

Kopumā 46% no pētījumā novērotajām vardēm izdevās izbēgt no kavalieru mēģinājumiem stāties sakaros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!