Zobenvaļi jeb plēsoņdelfīni okeānā ir barības ķēdes pašā augšgalā. Tiem pretinieks varētu būt vienīgi cilvēks un cilvēka darbību rezultātā notiekošās izmaiņas okeānā. Šie jūras zīdītāji ir ne tikai izmanīgi un ārkārtīgi inteliģenti mednieki, bet piekopj arī dažādus savdabīgus un reizēm ļoti nežēlīgus paradumus, kurus turklāt māca cits citam. Vai cilvēku klātbūtne palīdz okeāna valdniekiem kļūt gudrākiem un apgūt jaunus trikus? Un vai tas mums kādreiz var atspēlēties?
Zobenvaļi ir fascinējoši dzīvnieki. Tie veido cieši saistītas sociālās grupas, un katrai no tām ir ne tikai savi medību paradumi un iecienītākā maltīte, bet pat tādi paradumi, ko mēs varētu nodēvēt par konkrētās grupas kultūru. Taču reizēm zobenvaļi ir visai neželīgi, turklāt šķietami bez iemesla. Piemēram, viena populācija, kas mīt ūdeņos pie Britu Kolumbijas Kanādā un pie Vašingtonas un Oregonas štatiem, jau desmitgadēm ilgi apceļ cūkdelfīnus. Tam nav tiešas saistības ar pārtiku, jo konkrētā populācija pārtiek tikai no lašiem. Cūkdelfīnu bulings – mešana gaisā, satveršana zobos un vazāšana apkārt, dzenāšana un reizēm pat "nēsāšana" uz pieres, it kā delfīns būtu cepure, – nav priekšspēle maltītei. Šajā populācijā ir dokumentēti daudzi desmiti gadījumu, kad zobenvaļi dara pāri cūkdelfīniem, reizēm tos procesā arī nogalinot, bet neviens gadījums, kad tie būtu apēsti.
Tos nebiedē arī par sevi lielāki pretinieki. Un te nav runa par plēsējiem, kas parasti mums saistās ar šausmām zem ūdens – lielajām baltajām haizivīm. Tās zobenvaļiem nav cienīgs pretinieks. Taču 2019. gadā pirmo reizi dokumentēts gadījums, kad zobenvaļu bars nolēma pamieloties ar zilo vali, lielāko okeāna iemītnieku un lielāko zīdītāju pasaulē vispār. Vairākas stundas zobenvaļi "apstrādāja" vali, raujot gardākos gabalus ārā no miesas tā, it kā valis būtu peldošs zviedru galds, pirms dzīvnieks nomira. Zīmīgi, ka zobenvaļiem, gluži kā cilvēkiem, ir īpaši našķi, ko tie iecienījuši. Šajā gadījumā fiksēts, ka plēsoņa mērķtiecīgi iebāzis galvu vaļa mutē un izrāvis tam mēli.