Roņi palīdz pētniekiem izdarīt nozīmīgus atklājumus Antarktikas ūdeņos
Kas būtu domājis, ka vieni no noderīgākajiem instrumentiem okeanogrāfu rīcībā izrādīsies Antarktikas ūdeņos mītošie roņi? Pētnieki okeāna gultnes kartēšanai piegājuši radoši un sūtījuši uzdevumā divu sugu roņus, kas ir izcili dziļūdens nirēji.

Vedela roņi un ziloņroņi ir tiešām ne tikai lieliski peldētāji (kā jau visi roņi), bet arī ļoti ilgstoši var pavadīt zem ūdens un ienirt dziļāk nekā daudzu citu sugu roņi. Īpaši ziloņroņu gadījumā ir dokumentēti gadījumi, kad tie ienirst pat 1,7 kilometra dziļumā. Šīs spējas palīdzējušas pētniekiem Antarktikas ūdeņos izzināt iepriekš neizpētītu zemūdens reljefu.

Vien apmēram ceturtā daļa okeāna gultnes ir kartēta ar augstu izšķirtspēju. To, kas notiek zem viļņiem atlikušajos plašumos, zinām aptuveni. Arī par dziļumu daudzviet ir vien aptuveni dati. Pētnieki Antarktikas ūdeņos gadiem ilgi aprīkojuši roņus ar izsekošanas raidītājiem un mērinstrumentiem, lai ievāktu datus par ūdens temperatūru un sāļumu. Šovasar publicētā pētījumā roņi snieguši ieskatu arī par okeāna gultni Vinsēnas līcī, Austrumantarktīdas piekrastē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!