Raidījuma "Zinātne vai muļķības" jaunākajā epizodē ar kiberdrošības speciālistu Kirilu Solovjovu un mākslīgā intelekta pētnieci Aigu Andrijanovu runājām par tā dēvēto mirušā interneta teoriju – botu pārvaldītu tīmekli, kurā cilvēku radītu saturu sen nomācis automātiski ģenerēts. Taču padiskutējām arī par kiberdrošības aspektiem, tostarp, cik tu vari būt drošs, ka tava privātā sarakste tiešām ir privāta. Vai kādu dienu piedzīvosim brīdi, kad "WhatsApp" sarakstē pievienosies policijas čatbots Gaidis?

Kirils Solovjovs, uzņēmuma "Possible Security" vadītājs, skaidro – pagaidām vēl šāda situācija saziņas platformās nav. Taču "policijai un vairāku valstu valdībām ir liela, liela interese tikt ar šo galā. Mani un daudzus citus drošības ekspertus, labos un varbūt arī sliktos hakerus, šis ļoti biedē. Proti, ka drīz Eiropā var būt situācija, kur šajās lietotnēs privāta komunikācija nebūs iespējama."

Dažās saziņas lietotnēs gan jau šobrīd ir šādi riski. Piemēram, "Telegram" nekas īpaši šifrēts netiek, un viss ir īpašniekiem redzams. "Ir vienkāršs eksperiments – ja jūs jaunā ierīcē atverat tīklu vai saziņas aplikāciju, vai jūs redzat iepriekšējās ziņas vai neredzat? Ja redzat, tad tās var atšifrēt. Tas nav 100%= procentu pārliecinošs tests, bet tas ir labs sākuma tests, un "Telegram" ir viena no tām lietotnēm, kur visu var atšifrēt un visu redz," stāsta Solovjovs.

Taču – sarakstes ir neskaitāmas, policijas resursi, savukārt, ir ierobežoti. Katru saraksti monitorēt tāpat nebūs iespējams, tāpēc jautājām – vai ir iespējams, ka nākotnē sarakstē starp diviem cilvēkiem pēkšņi "piesakās" arī policijas bots, kas uzrauga un varbūt meklē kādus konkrētus atslēgvārdus? Solovjovs šādu scenāriju iztēloties var.

"Tā ir lielākā problēma. Ja man varētu garantēt un mani pārliecināt, ka manas sarakstes lasīs tikai kompetenti un godīgi policisti, un tikai policisti, nevis roboti, es esmu gatavs par to parakstīties. Bet mums nav tādas pasaules. Arī Latvijā kopš neatkarības atgūšanas ir bijuši gadījumi ar negodīgiem policistiem. Mēs nevaram šādu varu nevienam dot," spriež Solovjovs.

Kādus sociālos tīklus lieto paši eksperti? Vai datoram jāaizklāj vebkamera? Vai telefons tevi nemitīgi noklausās un tā vāc informāciju reklāmdevējiem? Vai drīz policija varēs ielūkoties arī privātās sarakstēs starp diviem cilvēkiem saziņas lietotnēs? Varbūt tie būs speciāli izveidoti policijas boti? Šos un citus jautājumus eksperti skaidro raidījuma "Zinātne vai muļķības" epizodē, kuru vari klausīties "Spotify", "Apple Podcasts", kā arī skatīties "YouTube".

Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!