1000 reižu jaudīgāks par laptopu – "Nvidia" sola mazus un pieejamus personālos superdatorus
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Pirkt šādu aparātu, lai paspēlētu jaunākās datorspēles, nebūs gluži prāta darbs. Šis dators paredzēts un optimizēts tādiem skaitļošanas uzdevumiem, ar kuriem ikdienā jāstrādā zinātniekiem, darbinot dažādus sarežģītus modeļus. Videokaršu izstrādātājs "Nvidia" – viena no šobrīd vērtīgākajām kompānijām pasaulē – otrdien tehnoloģiju konferencē CES 2025 Lasvegasā izziņoja "Project Digits", solot superskaitļošanu par pieejamu cenu.

Līdz šim, ja vajadzēja tikt pie šādām skaitļošanas jaudām, neatlika nekas cits, kā vien izmantot lielo skaitļošanas centru pakalpojumus. Taču nu "Nvidia", kas primāri vairumam cilvēku saistās ar dominanci videokaršu tirgū, sola 2025. gada pirmajā pusē superdatora līmeņa skaitļošanu kompaktā formātā. To ne tikai varēs ērti novietot uz galda, bet varbūt pat pārnēsāt somā.

Ierīces "sirdī" ir "Nvidia GB10 Grace Blackwell Superchip" – vienā integrētā čipā iestrādātas visas galvenās datora komponentes – 128 gigabaiti operatīvās atmiņas, četri terabaiti atmiņas datu uzglabāšanai, kā arī "Nvidia Blackwell" grafikas čips. Kopumā, kā sola "Nvidia", šis skaitļotājs būs 1000 reižu jaudīgāks par labākajiem portatīvajiem datoriem.

Šāds salīdzinājums, protams, jāuztver kontekstā ar to, kam katra ierīce paredzēta. Šī nebūs labākā izvēle geimingam vai foto apstrādei. Superdatoru pasaulē skaitļošanas jaudu parasti mēra kā FLOPS – cik peldošā komata darbības sekundē (floating point operations per second) dators spēj veikt. Kaut "Project Digits" neturēs līdzi masīviem skaitļošanas centriem, kas parasti aizņem veselus angārus, tas lietotājiem ļaus sasniegt viena petaflopa robežu jev kvintiljonu peldošā komata darbību sekundē – ļoti iespaidīgs rādītājs. "Nvidia" paredz arī iespēju savienot divus šādus datorus tīklā, lai dubultotu skaitļošanas jaudu.

"Tas ļaus robotikas, datorredzes, autonomo sistēmu pētniekiem eksperimentēt un uzlabot dažādu risinājumu parametrus ātrāk nekā jebkad iepriekš. Un tas viss formātā, kas novietojams uz darba galda," izdevumam "Live Science" par gaidāmo ierīci prieku pauž Toronto Universitātes datorzinātnieks Rakels Urtasuns. Kā jau daudz jaunumu IT jomā, kas tika prezentēti šā gada CES konferencē, arī šis dators veidots, domājot par mākslīgā intelekta arvien pieaugošo lomu.

Pirmie lietotāji pie šī skaitļotāja varēs tikt, sākot no maija, un "Nvidia" sola, ka arī cena būs pieejama – apmēram trīs tūkstoši dolāru. Ņemot vērā, ka pašas jaudīgākās geimingam paredzētās "Nvidia" videokartes vien maksā ap diviem tūkstošiem dolāru, šī cena šķiet visai pievilcīga par solīto jaudu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!