Digitālie arheologi "izrok" 60 gadus senu čatbota kodu, un tu vari to izmēģināt
Foto: Midjourney/DELFI

Ja gribi pastrīdēties un patrenēt pacietību, tad šis digitālo arheologu veikums ir lieliska izdevība – nu jebkurš var patērzēt ar pirmo plaši zināmo sarunu botu – 60. gadu vidū uzprogrammēto "Elīzu", kas iejūtas visai kaitinoša psihoterapeita ādā un uz katru no jautājumiem atbild ar pretjautājumu. Piedabūt 60 gadus senu kodu darboties nemaz nebija vienkārši, raksta "Live Science".

Oriģinālās "Elīzas" vēlākas kopijas, izmantojot citas programmēšanas valodas, bija pieejamas arī iepriekš, un interesenti varēja pamēģināt, kā ir uzturēt sarunu ar datoru no 60. gadiem. Taču šī ir pirmā reize, kad izmantots autentiskais kods, kas atrasts čatbota radītāja Jozefa Veicenbauma pierakstos.

Taču vispirms – īsa "Elīzas" vēsture. Ir 1964. gads, un vairumam no "parastās tautas" datori aizvien ir visnotaļ sveša lieta. Kaut kas tāls un pa ausu galam dzirdēts. Domāts tiem briļļainajiem baltajos virssvārkos. Līdz ikdienā lietotiem rīkiem ar cilvēka uztverei ērti pielāgotu un intuitīvu interfeisu vēl ir tālu. Un te – pēkšņi "Elīza"! Dators, kas ar tevi runā gluži kā dzīvs cilvēks! Protams, vairumam par "Elīzu" tobrīd nebija ne jausmas. Tranzistoru radioaparāts, kurā klausīties "The Beatles", bija daudz vērtīgāka ierīce. Taču datoriķu aprindās gan "Elīza" tika pamanīta. Kas interesanti, pats "Elīzas" radītājs par čatbota (tolaik šis vārds gan nemaz neeksistēja) spējām nebija tik pārsteigts kā daži labi laikabiedri.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!