Raizes par palikšanu uz ceļa, jo nebūšot vietu, kur uzlādēties, aizvien ir viens no galvenajiem argumentiem, ko izmanto daudzi elektroauto pretinieki. Ja pirms 10 gadiem to vēl varēja uzskatīt par problēmu, tad šobrīd jau šis arguments drīzāk ir novecojis mīts, ne patiesība, raidījumā "Zinātne vai muļķības" stāsta "Elektrum" mobilitātes eksperts Edgars Korsaks-Mills.
Viens no raidījuma klausītājiem bija iesūtījis jautājumu: "Dzīvoju Ķengaragā ceturtajā stāvā un paņēmu kredītā elektroauto. Kā man to lādēt? Vai ar pagarinātāju no loga ir sociāli pieņemami?" Korsaks-Mills norāda, ka tas nav nepieciešams.
Latvijā ir vairāk nekā 1000 publisko pieslēgvietu, un no tām daudzas ir ātrās uzlādes vietas. "Ne tikai tādas, kur 50 kilometru nobraukumu vari ielādēt 10 minūtēs, bet tādas, kur šajā laikā vari ielādēt enerģiju 250 kilometru nobraukumam. Tādas tiek izbūvētas uz lielajiem ceļiem. Ja tava mašīna spēj šo jaudu paņemt pretī, tu vairs neesi ierobežots laikā, pārvietojoties starp pilsētām. Tikpat daudz laika paņem apstāšanās pēc kafijas, bulciņām un tualetes apmeklējums," bilst Korsaks-Mills.
Turklāt arī komersanti seko līdzi tendencēm un klientu ērtībām izbūvē uzlādes pieslēgvietas. "Ja dzīvoju daudzdzīvokļu namā un man tur nav pieslēgvietas, droši vien nebūs laba prakse no devītā stāva laist lejā pagarinātāju," spriež speciālists. Publiskais uzlādes tīkls ir gana labs, lai ar to iztiktu. "Ja katrs braucam reizi vai divas nedēļā uz veikalu, visticamāk, var atrast uzlādes vietu. 30-40 minūtēs mums ir pilna mašīna, un trīs dienas līdz nākamajam veikala apmeklējumam var braukt."
Līdzīgi arī, ja nu gluži pie paša veikala durvīm vai darbavietas uzlādes iespēju nav, viņš iesaka pameklēt tuvākajā apkārtnē. Ļoti bieži varianti būs, un "var atstāt auto tur, paiet tās piecas līdz septiņas minūtes apkārt kvartālam uz darbu, bet vakarā tev būs pilna mašīna."
Kādus auto eksperti paši pirktu dažādos cenu segmentos no pieciem līdz pat 100 tūkstošiem eiro? Un ko eksperti domā par "Tesla" rokturiem? Vai cilvēkiem ārpus Rīgas un tuvākā reģiona elektroauto ir jēdzīga izvēle? Kāpēc Timrots ir vilcienu fans? To visu uzzināsi, klausoties "Zinātne vai muļķības" jaunāko epizodi. Tā pieejama podkāstu platformās "Spotify", "Apple Podcasts" un citās, kā arī skatāma "YouTube".
Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par podkāsta un rakstu sērijas "Zinātne vai muļķības" saturu atbild AS "Delfi".