Renāte Strazdiņa, "Microsoft" vadītāja Baltijā
Foto: LETA
Kā būt pieprasītam un darba devēju novērtētam darbiniekam arī nākotnē? Ņemot vērā straujās pārmaiņas darba vidē, nākotnes perspektīvas ir nozīmīgs jautājums teju ikvienam. Pieaugot tehnoloģiju nozīmei, mainās arī prasmju kopums, kas nepieciešams sekmīgam darbam. Šobrīd svarīgas ir digitālās prasmes, kas ļauj efektīvi strādāt ar jaunajām tehnoloģijām un rīkiem, piemēram, radīt un publicēt digitālo saturu, analizēt un vizualizēt datus.

Līdz 11. janvārim ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts pietiekties mācībām bezmaksas Baltijas digitālo prasmju pilnveides programmā. Kā daļu no globālas "Microsoft" iniciatīvas to īsteno Latvijas Universitātes Inovāciju centrs LUMIC kopā ar universitātēm Lietuvā un Igaunijā. Programmu atbalsta arī Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), kas uzskata, ka šobrīd ir īstais brīdis, lai apgūtu jaunas prasmes un zināšanas, tādējādi stiprinot karjeras izaugsmi vai paverot jauna darba iespējas.

Plašāka informācija un pieteikšanās mācībām ir pieejama gan tuvākajā Nodarbinātības valsts aģentūras filiālē, gan arī tīmekļvietnē www.lumic.lu.lv. Lūk, pieci iemesli, kāpēc apgūt digitālās prasmes šajā programmā.

Pirmkārt, profesionālās kvalifikācijas paaugstināšana

Domnīcas "Certus" 2019. gada pētījums liecina, ka digitālās prasmes ir pamats sekmīgai darba pienākumu veikšanai 67% profesiju , bet virknē amatu (inženieriem, ārstiem, arhitektiem, grāmatvežiem, reklāmas un mārketinga, loģistikas speciālistiem, biroju vadītājiem) savas digitālās iemaņas ir nepieciešams paaugstināt nepārtraukti. Attālināta darba apstākļos šādu profesiju kļūst arvien vairāk.

Otrkārt, pieaugs tava vērtība darba devēja acīs

Šobrīd norisinās būtiskas izmaiņas ne tikai mūsu ikdienas paradumos, bet arī veidā, kā funkcionē ekonomika gan globālā, gan valstu, gan arī atsevišķu uzņēmumu līmenī. Visjūtamākā pašlaik ir straujā daudzu uzņēmējdarbības procesu digitalizācija, kas jau skar vai tuvākajā laikā skars arī tavu darbavietu.

Treškārt, digitālās prasmes būs svarīgas ikvienā darbā

Tuvāko piecu gadu laikā līdz pat pusei darba ņēmēju pasaulē būs nepieciešama pārkvalificēšanās vai jaunu prasmju apgūšana, liecina Pasaules Ekonomikas foruma pētījuma rezultāti . Tāpēc ir maldīgi uzskatīt, ka digitālās prasmes būs nepieciešamas tikai tām profesijām, kas saistītas ar informācijas tehnoloģijām. Ir jārēķinās, ka nepārtraukta tehnoloģiju attīstība turpināsies, un ikvienam no mums laiku pa laikam būs jāmācās.

Ceturtkārt, digitālās prasmes attīsta digitālo personību

Veltot laiku digitālo prasmju apgūšanai, tu apgūsi ne tikai darbā noderīgas zināšanas, bet arī palielināsi savu digitālo IQ, kas palīdzēs sekmīgi orientēties tehnoloģiju pasaulē un tikt galā ar izaicinājumiem darbā un ikdienā.

Piektkārt, apgūt digitālās prasmes ir iespējams bez maksas

"Baltijas digitālo prasmju pilnveides programma" ir lieliska iespēja bez maksas apgūt jaunas digitālās prasmes, izvēloties savām interesēm piemērotāko moduli:

  • Biznesa un datu analīze, apgūstot prasmes darbā ar datiem, piemēram, datu vizualizāciju un analīzi un to pielietojumu biznesa attīstībai, kā arī iemaņas darbā ar "Microsoft" platformu "Power BI" un citas pamatzināšanas, kas palīdzēs efektīvi izmantot datus ikvienā jomā;
  • Programmu un lietotņu izstrāde, kas ietver vienkāršāko jeb tā dēvēto bezkoda un mazkoda programmu izstrādi. Tām nav nepieciešama ilgstoša sarežģītās programmēšanas valodas apguve.

Izglītošanās ir balstīta uz pašmācību – zināšanas varēs apgūt sev piemērotā laikā un ātrumā, izmantojot "Microsoft Learn" platformā pieejamos mācību resursus. Pašmācība tiks papildināta ar praktiskām nodarbībām astoņu nedēļu garumā, kuru laikā mācību programmu vadītāji kopā ar nozares ekspertiem dalīsies pieredzē, kā apgūtās digitālās prasmes iespējams pielietot praksē. Mācības notiks angļu valodā, jo programma tiek īstenota visās trīs Baltijas valstīs. Lai mācītos, nepieciešamas angļu valodas pamatprasmes, kā arī prasmes darbā ar datoru, tajā skaitā pamatprasmes izmantot "MS Office" programmatūru.

Mācību noslēgumā jākārto programmas vadītāju sagatavots tests, lai saņemtu apliecinājumu par izvēlētā kursa beigšanu. Motivētākajiem dalībniekiem būs iespēja pieteikties virtuālajai praksei, kurā jauniegūtās prasmes varēs izmantot "reālās dzīves" darba pieredzē un gūt ieskatu izvēlētajā karjeras jomā. Tāpat ir iespēja nokārtot "Microsoft" sertifikācijas eksāmenu un saņemt pasaulē atzītu sertifikātu, kas apliecinās prasmes jaunāko tehnoloģiju apguvē. Par šī eksāmena kārtošanu ir jāmaksā.

Nobeigumā jāuzsver, ka mācību programma ir paredzēta plašam interesentu lokam neatkarīgi no priekšzināšanām, izglītības un profesijas. Svarīgākais priekšnosacījums sekmīgām mācībām ir interese par mūsdienīgiem rīkiem, kas palīdzēs gan darbā, gan ikdienā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!