Saules uzliesmojums
Zemi regulāri bombardē lādētu daļiņu plūsma no Saules – tā sauktais Saules vējš. Par laimi mūsu planēta ir aprīkota ar lieliskiem aizsargmehānismiem. Viens no tiem ir Zemes magnētiskais lauks, kas mūs un arī visu infrastruktūru pasargā no šīs jonizēto daļiņu plūsmas ietekmes, novirzot lādētās daļiņas uz Zemes poliem (tieši tāpēc arī varam novērot krāšņas polārblāzmas gan Ziemeļpolā, gan Dienvidpolā). Taču laiku pa laikam Saule uzdarbojas pamatīgāk, un saules vējš pārtop īstā vētrā. Nupat tapis pētījums ieskicē biedējošu ainu – starpkontinentu interneta infrastruktūra šādai kataklizmai var nebūt gatava.

Pētījums prezentēts datu un komunikācijas tehnoloģiju tematikai veltītajā konferencē "SIGCOMM 2021" un brīdina, ka spēcīga Saules uzliesmojuma izraisīta ģeomagnētiskā vētra var nozīmēt katastrofu mūsu 21. gadsimta dzīvesveidam. Jāņem gan vērā, ka pētījums pagaidām vēl nav publicēts recenzētā zinātniskā izdevumā.

Viena no autorēm, Sangīta Abdu Jothi, Kalifornijas Universitātes Irvainā docente, izdevumam "Wired" klāsta, ka spēcīgi Saules uzliesmojumi tajā pusē, kas pavērsta pret Zemi, un tiem sekojošie traucējumi Zemes magnetosfērā varētu uz vairākām nedēļām vai pat mēnešiem iesviest mūsu planētu "interneta pastardienā", proti, daudzviet uz ilgu laiku tiktu pilnībā pārtraukta vai pamatīgi traucēta interneta darbība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!