Dzīvosim akumulatoros? Zinātnieki rada atkārtoti uzlādējamas baterijas no betona
Enerģijas patēriņš tikai turpina pieaugt. Pasaulei turpinot kursu atjaunīgo energoresursu plašākas izmantošanas virzienā, ir daudz izaicinājumu, ar kuriem jātiek galā. Viens no tiem ir – kā saražoto enerģiju uzkrāt izmantošanai tad, kad vēja nav vai tajā diennakts laikā, kad saule nespīd. Nepieciešamas baterijas elektroenerģijas uzkrāšanai, bet bateriju ražošana šobrīd pati par sevi ir energoietilpīga un izmantoto materiālu ziņā arī nav pārāk "zaļa". Tāpēc materiālzinātnieki cītīgi strādā pie inovatīvu un, pats galvenais, daudzfunkcionālu viedo materiālu radīšanas. Viens no tiem ir betons, kas var pildīt arī elektroenerģijas uzkrāšanas funkciju, vēstīts žurnāla "Scientific American" oktobra numurā.

Arī Latvijā zinātnieki meklē dažādus risinājumus, kā uzlabot ēku energoefektivitāti. Piemēram, Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta speciālisti attīsta dinamisku fasādes sistēmu, kas spēs pielāgoties apkārtējās vides izmaiņām un uzkrāt saules enerģiju, lai izmantotu to ēkas siltumapgādei.

Nākotnē būvmateriāliem būtu jāpilda ne tikai līdz šim ierastās pamatunkcijas, bet ideālā scenārijā arī jāspēj pildīt vismaz viena no šīm papildfunkcijām – enerģijas ražošana, enerģijas uzkrāšana, pasīvā dzesēšana (īpaša sastāva krāsas, kas atstaro lielāko daļu saules enerģijas utt.).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!