Seriāls "Star Trek: The Next Generation" daudziem miljoniem cilvēku prātā iedēstīja ideju par holodeku – iesaistošu, reālistisku trīsdimensiju hologrāfisku vides projekciju, ar kuru var mijiedarboties un arī tai pieskarties. 21. gadsimtā hologrammas jau lieto dažādos veidos, piemēram, medicīnā, izglītībā, mākslā, drošības un aizsardzības jomās. Zinātnieki šobrīd izstrādā metodes, kā izmantot lāzerus, modernus digitālos procesorus un kustību sensorus, lai radītu vairāku veidu hologrammas, dažas no kurām varētu pavisam izmainīt veidu, kā ar tām mijiedarbojamies.
Es ar kolēģiem Glāzgovas Universitātē esam izstrādājuši aerohaptisko (haptisks – uz tausti, uz pieskares sajūtam attiecināms) hologrammu sistēmu, radot taustes sajūtas ar gaisa plūsmu palīdzību. Novirzītas gaisa plūsmas rada pieskāriena sajūtu cilvēku pirkstos, plaukstās un plaukstu locītavās.
Ar laiku šī tehnoloģija varētu attīstīties tik tālu, lai ļautu virtuālajā vidē satikties ar otrā pasaules malā esoša kolēģa avataru un pa īstam sajust viņa rokasspiedienu. Tā pat varētu kļūt par pirmo soli pretī kam līdzīgam kā holodeks no "Star Trek".