Oglekļa dioksīda (CO2) emisiju samazināšana ir mērķis uz kuru pasaulei, bez šaubām, jāvirzās, bet ko darīt ar izmešiem, kas jau ir nonākuši atmosfērā? Viens no virzieniem, kurā tiek meklēti dažādi tehnoloģiski risinājumi, ir CO2 savākšana un pārvēršana lietderīgos resursos. Arī Latvijā tiek strādāts pie tā, kā šo procesu padarīt lētāku un efektīvāku.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Valdis Kampars norāda, ka pēdējo 20 gadu laikā pasaulē tiek domāts par to, kā savākt CO2 un kaut kur noglabāt, taču nu ir pienācis laiks, kad šī ideja ir ievirzīta nedaudz citā gultnē, proti, tiek domāts par to, kā savākto nevis noglabāt, bet uzreiz pārvērst par ko derīgu un lietojamu.

"Mēs meklējam veidus, kā no CO2 iegūt divu veidu degvielu – metanolu un ogļūdeņražus. Ar ogļūdeņražiem ir sarežģītāk, un tam nepieciešama naftas pārstrādes rūpnīca, tāpēc uz vietas Latvijā mēs tos iegūt nevaram. Taču mēs varam citās valstīs esošajām rūpnīcām piedāvāt risinājumus, kā šo procesu padarīt ekonomiski izdevīgāku," skaidro Kampars.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!