Nav jābūt zinātniekam, lai apjaustu tālizpētes datu lietderību – to apstrāde ir vizuāli ikvienam viegli uztverama tēma, jo rezultāti ir burtiski acīmredzami, skaidro datorzinātniece Linda Gulbe. Viņas ikdienas darbs saistīts ar to, kā milzīgajā datu apjomā, kas iegūts ar satelītiem, bildēts no lidmašīnām un ar droniem, saskatīt praktisku pielietojumu. Linda ir viena no 12 personībām, kuru stāsti iekļauti izstādē "Zinātne Latvijai 2022".

Sākot ar enciklopēdiju šķirstīšanu skolas laikā, Lindu interese par zinātni ir ievedusi tālizpētes pasaulē. Nu Linda ir vadošā pētniece Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūtā un pētniece Elektronikas un datorzinātņu institūtā. Šobrīd iesaistījusies projektā, kura mērķis ir noteikt mežaudzes krāju, izmantojot satelītattēlus.

"Dati vieni paši nespēj atrisināt nevienu kartēšanas uzdevumu, tādēļ šeit mums palīdz mašīnmācīšanās – mēģinām datoram iemācīt atpazīt attēlā tieši tos objektus, kas interesē gala lietotājus. Satelītattēliem viena no lielākajām priekšrocībām ir iespēja pārskatīt uzreiz ļoti plašas teritorijas. Riņķojot pa orbītu, satelīts atkal un atkal iegūst un vienas un tās pašas ģeogrāfiskās vietas attēlus. Lielajiem mežu īpašniekiem un pārvaldītājiem tā ir iespēja ātri, ērti, finansiāli izdevīgi iegūt informāciju," skaidro pētniece.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!