Kas kopīgs aitām, sēnēm un velosipēdiem

2021. gadā no 5. līdz 7. novembrim norisinājās Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūta un Latvijas Universitātes Inovāciju centra organizētais trešais "Student Deep Science Hackathon", kura laikā studentu komandas izstrādāja idejas un to realizācijas plānus STEAM jomās (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes, māksla un matemātika). Ar Cietvielu fizikas institūta direktoru Andri Anspoku un Cietvielu fizikas institūta Fonda valdes locekli Antu Gailišu izdevuma "Alma Mater" 2022. gada ziemas numurā sarunājas Māris Zanders.

Pirmo vietu un galveno balvu 2000 eiro apmērā, kā arī īpašo uzņēmuma "MikroTik" balvu ieguva komanda "Fluffy", kas piedāvā jaunas keratīna ekstrakcijas metodes izstrādi no aitas vilnas. Otrā vieta un 1000 eiro liela – komandai "Future Fungi" par ideju pielietot micēlija kompozītmateriālu modes industrijā. Trešā vieta un 200 eiro liela balva – komandai "Lock Up", kas piedāvāja risinājumu pret velosipēdu zādzībām.

Andris Anspoks. Vispirms jāvienojas, ka šis ir mans subjektīvs komentārs un tu negaidi augstu precizitāti ideju pārstāstā. Pirmās vietas ieguvēji jau ir piedalījušies hakatonos, kuros piedāvāja no vilnas izgatavot filtrus. Šoreiz viņi piedāvāja keratīna ražošanu no, žargonā runājot, nekondīcijas vilnas, proti, tādas vilnas, ko īsti labi nevar izmantot. Keratīnu izmanto, piemēram, farmācijā un skaistumkopšanas līdzekļu ražošanā – tas ir vērtīgs produkts. Turklāt viņi spēja parādīt arī pietiekami saprātīgu idejas komercializācijas plānu, tātad salīdzinoši lielu iespēju, ka tas viss atmaksāsies. Otrās vietas ieguvēji pievēršas dabiskā tekstila – kokvilnas, vilnas – atkritumu pārstrādei, izmantojot sēnes. Galarezultātā var izgatavot gan audumus, gan iepakojumus. Šai komandai tas ir pirmais solis, tomēr izskatījās cerīgi. Tevi kā riteņbraucēju varētu interesēt trešās komandas piedāvājums, kuru vienkāršoti varētu raksturot kā kustību sensoru, kas sūta signālu, ja ar tavu velosipēdu notiek kaut kas nelāgs. Tiesa, šajā jomā zinoši cilvēki pauda, ka par nepārprotamu inovāciju runāt nevar, viņiem ir kur augt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!