Saules enerģija
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Mums ir pieejams faktiski neierobežotas enerģijas avots – saules gaisma. Pārvērst no saules saņemto siltumenerģiju mums derīgā elektroenerģijā arī esam iemācījušies visai efektīvi. Tad kāpēc gan lielākā daļa pasaulē saražotās elektroenerģijas aizvien ir no fosilajiem korināmajiem, nevis neierobežotās enerģijas, ko piedāvā saule? Tāpēc, ka plašām saules enerģijas paneļu platībām ir viens nāvīgs ienaidnieks – putekļi, kas ļoti īsā laikā krasi samazina to efektivitāti. Mazgāt ar ūdeni vairāku iemeslu dēļ ir nepraktiski un dārgi, bet "sausā" tīrīšana" bojā paneļu virsmu un atkal jau – samazina efektivitāti. Taču Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta (MIT) zinātnieki strādā pie daudzsološa bezkontakta tīrīšanas risinājuma, kas nepatērē arī ūdeni.

Pasaulei pārejot uz atjaunīgo energoresursu izmantošanu, arī saules enerģijas loma pieaugs. Dažādas prognozes liecina, ka 2030. gadā tā varētu veidot ap 10% no kopējā saražotā elektroenerģijas daudzuma. Saprotams, te nav runa par dažiem paneļiem uz biroju ēku jumtiem vai privātmājām, kuru zaļi domājošie īpašnieki kādu daļu jumta laukuma atvēlējuši saules paneļiem. Te domātas milzīgas, masīvas saules enerģijas "fermas" tuksnešainos apvidos, kas aizņem daudzu kvadrātkilometru lielas platības.

Tuksnešiem ir vairāki bonusi šajā ziņā – šīs teritorijas nekam citam īsti izmantojamas nav, tāpēc saules paneļu izvietošana tur nebūtu uz kādas citas saimniekošanas nozares rēķina – "neapēstu" derīgu zemi. Tuksnešos arī ir sauss un pārsvarā saulains laiks. Taču ir arī būtisks mīnuss – putekļi. Turklāt līdz ar klimata pārmaiņām putekļu vētras būs arvien biežāka parādība. Starp citu, tā nav tikai Āfrikas problēma – putekļi no Sahāras mēdz atceļot arī pie mums uz Eiropu, kā tas notika marta vidū.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!