Ekrāns, kas pats sevi salabo, un citi veidi, kā viedie materiāli mainīs mūsu dzīvi
Vai nebūtu lieliski, ja zemē nokrituša viedtālruņa saplaisājušais ekrāns spētu pats sevi salabot? Un ko zinātnieki spētu izpētīt, izstrādājot veselu "cilvēku uz čipa" jeb kaut vai replicējot atsevišķus orgānus uz čipa? Tas nebūtu iespējams bez viedajiem materiāliem, par kuriem vairāk varēs uzzināt arī inovācijām veltītajā konferencē "Deep Tech Atelier".

Ja agrāk par viediem materiāliem varēja tikai izlasīt zinātniskās fantastikas literatūrā vai tos ieraudzīt kino, tad tagad, attīstoties tehnoloģijām, viedajiem materiāliem būs arvien lielāka nozīme cilvēku dzīvē. Gudrie risinājumi daudzās jomās – tā ir pavisam tuva nākotne. Kopumā viedo materiālu potenciāls ir ļoti augsts, jo tie burtiski ļauj izmainīt apkārtējo pasauli un atbrīvo cilvēkus no daudzām ikdienas problēmām. Tiesa, šādu materiālu ražošana vēl ir ļoti dārga, jo pētījumi uzsākti salīdzinoši nesen, tāpēc ir pāragri runāt par konkrētiem rezultātiem. Tomēr šī ir daudzsološa joma gandrīz jebkuras ražošanas attīstībai, kas drīzumā būtiski ietekmēs mūsu dzīvi.

Viens no šādiem materiāliem, piemēram, ir sintētiskais zirnekļa zīds, kas ir ne tikai vairākas reizes stiprāks par tēraudu, bet arī ar lielāku elastību. Tā potenciālais pielietojums ir ložu necaurlaidīga apģērba izgatavošanā, mākslīgas ādas apdegumu upuriem "audzēšanā" vai ūdensnecaurlaidīgas līmes ražošanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!