Radošs darbs ar plašām iespējām – kādu karjeru sola robotikas speciālista izglītība
Kas pirmais nāk prātā, kad dzirdi vārdus "robotikas speciālists"? Varbūt iedomājies Terminatora vai draudzīgā animācijas filmas robota "Wall-E" jeb Vallija izgudrotāju? Taču – vai arī tad, kad atver Latvijā ražotu čipsu paciņu vai atspirdzinoša dzēriena pudeli, prātā nāk roboti? Ir liela varbūtība, ka šīs preces ražojuši un iepakojuši roboti, un līdz ar to ražošanas procesā piedalījušies arī robotikas speciālisti. Šoreiz parunāsim par to, kā var izskatīties robotikas speciālista karjera gan Latvijā, gan ārvalstīs.

Ar katru gadu robotu skaits Latvijā pieaug, taču šis process ne vienmēr mums ir redzams. Lielākā daļa jauno robotu parādās rūpnīcās un uzņēmumos. Mūsu valstī roboti šķiro pasta sūtījumus, saliek kastēs čipsus, iekrauj kastes ar dažādiem dzērieniem. Vai esat redzējuši "E. Gulbja Laboratorijas" autonomos Covid-19 testu savākšanas punktus? Iekšā tur strādā ne jau cilvēks vai rūķītis, bet gan robots. "Robots var veikt ļoti dažādas funkcijas un atkārtot gandrīz visas vienkāršākās cilvēka darbības: tie prot griezt, metināt, kniedēt, līmēt, kontrolēt kvalitāti ar kamerām, lodēt ar lāzeru. Latvijā visbiežāk var sastapt robotizētos krāvējus un metinātājus," stāsta Transporta un sakaru institūta (TSI) profesionālās bakalaura studiju programmas "Robotika" lektors, TSI absolvents Vasilijs Gredasovs.

Baltijas valstīs, salīdzinot ar lielajām pasaules mēroga valstīm, robotu pagaidām vēl nav īpaši daudz. Pie mums, pēc Gredasova teiktā, aktuālākā specialitāte robotikas jomā ir industriālo robotu integrators – "Industrial Robot Integrator". Tie ir vispārīgi speciālisti, kuriem ir izpratne gan par mehāniku un elektrotehniku, gan par robotu programmēšanu tādā līmenī, lai spētu integrēt gatavus robotus darbā konkrētajā uzņēmumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!