Mākslīgais intelekts saviem izgudrotājiem nopelna trīs miljonus

Tā nav tik prestiža kā Nobela prēmija, taču ir daudz “naudīgāka” – ik gadu par izciliem sasniegumiem vairākās zinātņu nozarēs tiek pasniegtas “Breakthrough Prize” prēmijas, katra trīs miljonu apmērā. Šogad par sasniegumiem dzīvības zinātņu jomā apbalvoti “Google DeepMind” mākslīgā intelekta pētnieki, kuru radītais algoritms precīzi spēj prognozēt gandrīz jebkuras mums zināmās olbaltumvielas 3D struktūru. Tam ir milzu nozīme bioloģijā.

Olbaltumvielas jeb proteīnus veido aminoskābes noteiktā virknē, taču tas vēl nav viss. Olbaltumvielas funkciju arī diktē tas, kāda ir šīs virknes 3D struktūra. Paredzēt, kādā struktūrā salocīsies aminoskābju virkne, lai veidotu noteiktu olbaltumvielu, ir ļoti sarežģīts un skaitļošanas resursu ietilpīgs process, ko parasti veic jaudīgi superdatori. Tostarp, lai ātrāk palīdzētu labāk izprast jaunā koronavīrusa uzvedību un radīt vakcīnas pret Covid-19, arī sabiedrība pirms diviem gadiem tika aicināta pieslēgt savus datorus un spēļu konsoles šim uzdevumam, ko varēja izdarīt ar "Folding@home" lietotni. Tādējādi uz brīdi tika radīts pasaulē jaudīgākais superdators.

Tā kā olbaltumvielu funkcijas nosaka arī to 3D struktūra, pētījumi un metodes, lai šo struktūru labāk prognozētu, ir ārkārtīgi būtiski. "Olbaltumvielas ir nanomehānismi, kas darbina šūnas, un paredzēt to 3D struktūru vien no tā, kā savirknējušās aminoskābes, ir viens no pamatelementiem tam, lai mēs izprastu, kā īsti darbojas dzīvība," prēmijas piešķiršanu tieši šim sasniegumam pamato "Breakthrough Prize" fonds.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!