Latvijas skeptiķi liek mākslīgajam intelektam izgudrot sazvērestības teorijas
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

"Brīdinājums! Mākslīgais intelekts var radīt dezinformāciju, kas var būt kaitīga sabiedrībai un izkropļot patiesību. Ir svarīgi atcerēties pārbaudīt informāciju no vairākiem avotiem," ar šādu uzrunu pie saviem sekotājiem vērsās Latvijas kritiskās domāšanas veicinātāji "SkeptiCafe". Augstāk minēto tekstu radīja "OpenAI" izstrādātais čatbots "ChatGPT". Lai pierādītu, cik vienkārši ar šādiem rīkiem ir masveidā izplatīt dezinformāciju, "SkeptiCafe" uzdeva čatbotam izgudrot ierakstus sazvērestību teorētiķu stilā, un rezultāti dažos gadījumos nemaz tik daudz neatšķiras no cilvēka rakstītā.

Arī Latvijā sociālo mediju lietotāji sajūsminājās par "ChatGPT" iespējām, liekot tam rakstīt gan tautasdziesmas, gan atbildēt uz dažādiem jautājumiem, gan lūdza padomus. Kaut reizēm čatbota atbildes bija uzjautrinošas un neprecīzas, citos gadījumos tās tiešām trāpīja desmitniekā, algoritmam spējot atdarināt dzīvu cilvēku radītu tekstu.

"Šim lēcienam mākslīgā intelekta spējās ir potenciāli ieguvumi, taču līdzi nāk arī lieli riski. Mākslīgais intelekts spēj atdarināt cilvēku rakstības stilu, taču tas nesaprot realitāti un tādēļ pieļauj kļūdas, aprakstot reālus notikumus. Savukārt sensacionālu dezinformāciju un sazvērestības, kam nav saiknes ar realitāti, mākslīgajam intelektam sanāk ģenerēt pavisam viegli. Tādējādi cilvēkiem, kuri pelna ar sensacionālu muļķību izplatīšanu, safabricēt saturu būs vieglāk nekā jebkad," brīdina "SkeptiCafe" pārstāvji.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!