mākslīgais intelekts, čatboti, tehnoloģijas
Foto: Shutterstock
"Dievs no mašīnas" jeb "Deus ex machina" – ar šo frāzi parasti saprot pēkšņu, parasti mistisku ārēja spēka iejaukšanos, kas piedāvā risinājumu šķietami bezizejas situācijā. Daži arī uz lielajiem valodu modeļiem bāzētos čatbotus un attēlu ģeneratorus piesauc kā atrisinājumu ja ne visām, tad ļoti daudzām problēmām. Kā panaceju. Un vairāki jomas eksperti uzskata – nav tālu tas mirklis, kad mākslīgais intelekts (MI) tiks pasludināts par dievību un pulcēs ap sevi sektas un kultus.

Cilvēktiesību speciālists, tehnoloģiju filozofijas un ētikas pētnieks un Manitoba Universitātes Profesionālās un lietišķās ētikas centra direktors Nīls Makarturs savā rakstā vietnē "The Conversation" ieskicē vairākas lietas, kas ģeneratīvajam MI jau šobrīd ir kopīgs ar citu reliģiju centrālajiem pielūgsmes objektiem. Lūk, piecas no īpašībām:

1. Tas demonstrē tādu (šķietamas) inteliģences līmeni, kas daudziem cilvēkiem ir nesasniedzams. Var rasties ilūzijas, ka tā zināšanas ir bezgalīgas. Tiesa, jāatgādina, ka lielo valodu modeļu iespējoti čatboti paši par sevi neko nezina mums ierastajā šī vārda izpratnē. Šajā jautājumā iedziļinājos podkāsta "Zinātne vai muļķības" epizodē ar diviem mākslīgā intelekta pētniekiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!